Riport a kalózfőnök otthonában
Absir Bojah, az impozáns termetű, híres szomáliai kalózfőnök, aki nem tagadja, hogy több mint 25 hajót rabolt el és hogy tagja a csak A Cég néven ismert titkos kalóztanácsnak, kész lenne megállapodásra a szomáliai hatóságokkal. A The New York Times riporterei Puntland - a kalózkodás fő fészkének tekintett félig önálló északi tartomány - székhelyén, Garowe városában fényes nappal, egy vendéglőben készítettek interjút a 43 éves kalózzal. Miután a tengeren erősödő haditengerészeti nyomással kell szembenéznie, és ma már a szárazföldön is erősödik az ellenérzés, Bojah elmondta: arról igyekszik meggyőzni a véneket és a vallásos sejkeket, akiknek elegük van ebből az üzletből, hogy bizonyos feltételek mellett ő maga is kész felhagyni vele.
Ezúttal először lehet tapasztalni, hogy azoknak a közösségeknek némelyike, amelyek a kalózdollárok nyomán virágoztak fel - menedéket, támogatást, asszonyokat, tekintélyt és még kormánytámogatást is nyújtva a jól ismert bűnözőknek - ma igyekeznének szabadulni tőlük. Kalózellenes milíciák alakulnak, a sejkek és a kormányzati vezetők kampányt indítottak annak érdekében, hogy a rablók hagyják el a várost, sőt a mecsetekben arról prédikálnak az asszonyoknak, hogy ne menjenek férjhez ezekhez a „tengeri banditákhoz". Egy parkolóhelyen az idők jeleként tábla tűnt fel: Kalózoknak tilos a behajtás.
A kalózkodás, akárcsak az erőszak, az éhínség és a hadurak, a 18 éve tartó polgárháborús időknek, a működőképes központi kormány hiányának, a gazdasági összeomlásnak a folyománya. Garowe-ban azonban egyre inkább úgy tekintenek rájuk, mint akik bemocskolják az iszlám hitet és a nomád kultúrát, és behurcolják az olyan nagyvárosi átkokat, mint a kábítószer, az alkohol, az utcai verekedés és az AIDS. „A kalózok megrontják társadalmunkat" - hangoztatja Abdirahman Mohamed Mohamud, Puntland új elnöke, aki azt ígéri, hogy el fogja őket tiporni.
A Teljes cikk a Globusz.net-en >>>