Rezsicsata Csehországban
"Eddig csupán a nagyfogyasztók voltak az ügyfeleink. Januártól viszont olyan szerződést kínálunk a családoknak, amely semmilyen megkötést sem tartalmaz, bárki addig lehet az ügyfelünk, ameddig óhajt, s minden pénzbírság vagy egyéb szankció nélkül egy hónapon belül felmondhatja az egyezségünket. Az a négyszemélyes család, amely minket választ, az eddigi legkedvezőbb csehországi díjtételhez képest is évente legalább hétezer koronát (hozzávetőleg 77 ezer forintot) takaríthat meg. Mi saját lelőhelyeinkről és nem közvetítők révén szállítunk" – közölte az MND vezérigazgatója. Ludvik Balek elmondta azt is, hogy Csehországban jelenleg 2,8 millió a földgázfogyasztók száma, ebből 2,6 milliót a háztartások tesznek ki. Terveik szerint közülük az idén legalább 200 ezret szeretnének a társaságukhoz csábítani.
Ami a szakértők szerint nem lesz egyszerű feladat, mert januártól Csehországban 10-15 százalékkal csökkentek a rezsiköltségek, olcsóbb lett a villanyáram és a földgáz ára. Az árcsökkenés oka az egyre nagyobb konkurencia, amelyet az alternatív szolgáltatók gerjesztenek. Ezt a folyamatot az energia jelenleg csökkenő világpiaci árai is felerősítették.
Elsőként kora ősszel a cseh földgázpiac 57 százalékát birtokló RWE jelentette be, hogy januártól 10 százalékkal kevesebbet számol a földgázért. Tomas Warcop, a társaság menedzsmentjének tagja a Právo napilapnak elárulta, hogy másfél éve alatt immár 350 ezer ügyfelük hagyta el őket, s talált más szolgáltatót. Elsősorban emiatt döntöttek az árcsökkentésről, amely akár 15 százalékos is lehet, ha a polgár két évig érvényes, az új árat is rögzítő és végig szavatoló szerződést köt velük. Ugyanilyen okból jelentett be 15-20 százalékos árleszállítást az ország legnagyobb áramtermelője és szolgáltatója, a Cseh Energetikai Művek (CEZ) is. Mindezek után az immár csaknem harminc regionális vagy országos alternatív szolgáltató sem maradt tétlen: ők ennél is valamivel kedvezőbb ajánlatokkal rukkoltak elő, amelyekre most az MND még rálicitált.
Januártól viszont öt százalékkal emelkedett Csehországban a víz- és csatornázási díj, átlagban köbméterenként nyolcvan koronára. Vízművek megválasztására nincs lehetőség Csehországban sem, ezért itt az árverseny sem annyira éles. A cseh polgárok a pazarlás megszüntetésével, továbbá korszerű eszközök felszerelésével igyekeznek mérsékelni fogyasztásaikat. A rendszerváltás előtt egy cseh személy naponta átlagosan 170 liter vizet használt el, tavaly már csak 94-et.