Revizionizmust kiáltott a szlovák kormány

A szlovák kormány határozottan visszautasítja a magyar kormány és a parlament revizionista törekvéseit, mert azok szerinte megkérdőjelezik a 20. század történelmét - derül ki abból a nyilatkozatból, amelyet a szlovák kormány fogadott el szerdán a trianoni szerződés aláírásának 90. évfordulója alkalmából.

Pozsony szerint ez a magyar politika éket ver a nemzetek és az államok baráti és békés együttélése közé, s a nemzetközi békerendszerek és a 21. századi modern európai politika iránti tisztelethiány megnyilvánulása. A szlovák kormány ugyanakkor erélyesen tiltakozik az I. világháború utáni politikai történések egyoldalú és tendenciózus értelmezése ellen.

– A trianoni békeszerződés aláírása nemcsak a történelmi Magyarország elnyomott nemzetei új államainak megszületését eredményezte, hanem a Magyar Köztársaságét is, olyan államokét, amelyek többsége belépett az Európai Unióba – áll a dokumentumban. Eszerint az államhatárok kijelölésénél az összes állampolgár jogaira tekintettel voltak. – A Szlovák Köztársaság kormánya tiszteletben tartja szomszédait, s továbbra is támogatni fogja a megértés, az együttműködés és az összes nemzet és állam békés együttélésének politikáját az európai térségben – olvasható a nyilatkozatban.

Nyilatkozatával a szlovák kormány a magyar parlament azon döntésére reagált, amellyel június 4-ét, a trianoni szerződés aláírásának napját a magyar nemzeti összetartozás napjává nyilvánította. A szlovák fél nem ért egyet Trianon magyar értékelésével, s azt egyoldalúnak és történelmietlennek tartja. A téma a szlovák választási kampány részévé vált. Szlovákiában szombaton tartják a parlamenti választásokat.

– Aki kísérletezni kezd a szívvel, könnyen előidézheti annak halálát, s az európai egyesülés gondolatának a halálát is. A közép-európai államhatárok szilárdsága a biztosítéka annak, hogy a kontinens szíve rendszeresen fog dobogni – mondta ennek kapcsán Robert Fico szlovák minisztrerelnök, amikor szerdán Pozsonyban a ligetfalusi Duna-parton felavatta az I. világháború után aláírt békeszerződések emlékművét. – Ezeket a szerződéseket egy egységes rendszernek tartjuk, amely tiszteletben tartja a nemzetközi jogot és a dokumentumokat aláíró partnerek közti egyenjogúságot – tette hozzá. Leszögezte: aki a szerződéseket megsérti, a nemzetközi jogot sérti meg, s olyan arrogáns, másokat nem tisztelő hozzáállásról tesz tanúbizonyságot, amelynek a demokratikus Európában nincs helye.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.