Részben elismerte a felelősségét Bo Xilai
A feleségét vádolta és az ügy egyik koronatanúját gúnyolta pere harmadik napján, szombaton Bo Xilai. A korrupció és hivatali visszaélés miatt bíróság előtt álló chongqingi expárttitkár az ellene felhozott vádak kapcsán azt elsimerte, hogy felelőtlenül bánt közpénzekkel, de azt nem, hogy sikkasztott volna- Ezt szerinte a felesége, Gu Kailai csinálta, és ő erről akkor nem is szerzett tudomást, csak később jött rá, hogy mi történt.
Az ügynek ez a része arról az ötmillió jüan (átszámítva 182 millió forint) közpénznek a sorsáról szól, amely Gu számláján landolt, annak ellenére, hogy eredetileg egy dalieni építkezésre irányozták elő. (Bo a chongqingi párttitkári poszt előtt volt Dalian polgármestere és pártittkára, Liaoning tartomány kormányzója és kereskedelmi miniszter is.) Ahogy a 64 éves expolitikus erről a pénzről mondta, az ő bűne csak annyi, hogy amikor rájött, hogy a felesége mit csinált, nem szerezte vissza az építkezés számára. „Vállalnom kell némi felelősséget azért, hogy a pénz Gu Kailai számláján kötött ki. Szégyellem magam. Nem szereztem vissza a pénzt, és ez tény, de mondhatja bárki, hogy szándékomban állt sikkasztani? Nem” – ismerte be részben a vádakat a bukott chongqingi párttitkár.
Ami a korrupciót illeti, a per első napján az ügyészek azt állították, hogy az ötmillió jüan mellett Bo a feleségén és fián keresztül két üzletembertől összesen 21,8 millió jüan (799 millió forint) értékben kapott kenőpénzt és ingatlanokat. Ez a vád egy volt párttárs és koronatanú, Wang Zhenggang vallomásán nyugszik, aki szerint Bo előtte is beszélt arról, hogy megvesztegették. Bo azonban tagad: szombaton Zhenggang azzal gúnyolta, hogy a vallomásában semmi logika nincs, és amúgy is, csak egy hülye beszélne mások előtt arról, hogy korrupt.
Bo már a Jinnban tartott per első napján, csütörtökön is tagadta vagy megkérdőjelezte a vesztegetéssel, korrupcióval és a hatalommal való visszaéléssel kapcsolatos vádakat. A meghallgatáson kitértek arra, miként épült meg a Bo család cannes-i villája, ki finanszírozta újjáépítését, és valóban a villa kiadásából származó pénz miatt keletkezett-e a feszültség az ügyletben közreműködő brit Neil Heywood és Bo felesége között. Gu egy videofelvételen arról is vallott, hogy fiukat Heywood megfenyegette, és ez szülte meg benne a gyilkosság gondolatát.
A brit üzletember halála
Heywoodot, a család barátját 2011 novemberében találták holtan egy szállodában. A halál okaként akkor alkoholmérgezést állapítottak meg. A holttestet elhamvasztották, de mint utóbb kiderült, a férfi szívéből előzetesen vérmintát vettek. Ebből derült ki, hogy a méreg nem alkohol volt.
A Bo házaspár egyetlen fiúgyermeke, Bo Guagua Heywood közbenjárásával jutott be a brit Harrow középiskolába, majd az amerikai Harvardra. Feltételezhető, hogy Heywood közreműködött a Bo család pénzének külföldre vitelében is, és az is, hogy megzsarolta Gut, akit a gyilkosság miatt tavaly életfogytiglannal egyenlő felfüggesztett halálbüntetésre ítéltek. Bo a perben tegnap őrültnek nevezte a feleségét.
Hatalmas bukás
A Bo-ügy akkor pattant ki, amikor a 32 milliós Chongqing volt rendőrfőnöke, Wang Lijun egy, a politikussal folytatott vita után bemenekült a chengdui amerikai főkonzulátusra, és kitálalt. Bóról addig sokan hitték, hogy még nagy karrier áll előtte: szakértők szerint ha nincs a botrány, akkor most a Kínai Kommunista Párt (KKP) csúcsszervének, a Politikai Bizottság Állandó Bizottságának az első embere lenne. Wang Bónak a jobbkeze volt, a rendőrfőnök árulása után azonban villámgyorsan hatalmasat bukott, valamennyi pártfunkcióját elveszítette.
Kínában 1976, a „négyek bandája” buása óta nem volt ehhez hasonló per politikusok ellen. Akkor az egyik vádlottat, Jiang Qinget sem mentette meg az sem, hogy Mao felesége volt – ahogy Bót sem az, hogy Bo Yibo volt alelnök, a KKP nyolc halhatatlanja egyikének a fia.
Peking láthatóan szeretne minél előbb túl lenni a peren, ha lehet, távol a kíváncsi szemektől. Erre utal a helyszínválasztás, a keleti Jinan is, amely messze esik Bo hátországától, Chongqingtől, de aránylag közel a politikai vezetéshez: Peking csak pár száz kilométerre van.