Republikánus hatalomátvétel az amerikai képviselőházban
Az 435 tagú alsóházban szerdán 87 új republikánus és 9 új demokrata képviselő tette le a hivatali esküt. A 100 tagú szenátusban 24 új republikánus és 13 új demokrata honatya esküdött fel.
A két hónappal ezelőtti választások nyomán jelentős átrendeződés ment végbe az amerikai törvényhozás mindkét házában: a képviselőházban a republikánusok többségbe kerültek, a szenátusban pedig hajszálvékonyra olvadt a demokrata előny. Ez éles küzdelmeket vetít előre: a republikánusok százmilliárd dollárral fognák vissza az állami költekezést, csökkentenék a külföldnek szánt segélyeket, gátat vetnének a szerintük „munkahelygyilkos” kormányzati intézkedéseknek, és azt ígérik, elszámoltatják az Obama-adminisztrációt is. „Az emberek azért szavaztak ránk, hogy véget vessünk a „minden marad a régiben” gyakorlatának, és mi végrehajtjuk az akaratukat – nyilatkozta ezzel összhangban John Boehner ohiói képviselő, aki az elnök után talán a legtekintélyesebb politikai pozíciót, a képviselőház elnöki székét örökölte a demokrata Nancy Pelositól.Pelosit a képviselőházi demokrata kisebbség vezetőjévé választották.
Pelosi – akit a képviselőházi demokrata kisebbség vezetőjévé választottak – mielőtt átnyújtotta Boehnernek a házelnöki kalapácsot, kijelentette: pártja kész együttműködni a középosztály megsegítése, a munkahelyteremtés és az államháztartási hiány csökkentése érdekében. Reményét fejezte ki, hogy a demokraták visszanyerik ellenőrzésüket a képviselőház fölött. „Két év múlva, amikor újból összejövünk, másképpen állnak majd a dolgok” - mondta.