Republikánus tűzfészekben ástak csapdát a meggyilkolt rendőrnek
Mint a kedd reggeli tudósításokból kiderül, a rendőrséget a 999-es sürgősségi számon hívták ki egy bajban lévő, segítségért kiáltozó nőhöz. Felmerült, hogy éppen azért törtek be hozzá, hogy tőrbe csalják a rendőrséget. A helyszínt az északír békét ellenző szakadár republikánus szervezetek melegágyaként tartják nyilván, de a rendőrök nem tagadhatták meg a szolgálat teljesítését. A tettesek a kiküldött két járőrkocsi utasaira egy üres telekről adták le a lövéseket, de szerencsére csak egyiküket találták el és ölték meg.
A mostani incidenseket megelőzően utoljára 1998-ban estek katonák, 1997-ben pedig rendőrök erőszak áldozatául Észak-Írországban. A vérontás visszatérésétől tartó közvélemény megnyugtatására Gordon Brown kormányfő megígérte, hogy „nem térhetnek vissza a régi idők". Shaun Woodward, az Észak-Írországért felelős brit miniszter szerint „ezeknek az elvetemült embereknek megvannak az eszközeik a gyilkosságra, de nem lesznek képesek tönkretenni a békefolyamatot".
A szombat esti atrocitásért a Massereene kaszárnya bejáratánál a Real IRA vállalta a felelősséget. Külön felháborodást keltett, hogy a disszidens csoport „kollaboránsoknak" nevezte a Domino's Pizza megsérült dolgozóit, köztük egy lengyel vendégmunkást.
A hétfői merényletet - a legfrissebb hírek szerint - egy másik szakadár katolikus milícia, a Continuity IRA követte el. Sir Hugh Orde, a tartományi rendőrség nagy megbecsülésnek örvendő, tervek szerint hamarosan leköszönő parancsnoka kifejtette, számos, egymástól független egység fáradozik a békefolyamat kisiklatásán. Ezeknek a főáramtól eltávolodott csoportoknak több tagja is bírósági tárgyalásra vár a határ mindkét oldalán.
Külön aggodalomra ad okot, hogy bár egyelőre örvendetesen elmaradt a rivális lojalista fegyveresek visszavágása, ismét megjelentek a házfalakon a zavargásokat végigkísérő graffitik. Lurgan protestánsok lakta kerületében máris olvasható a „Szemet szemért, vissza a háborúhoz" felirat.
Miközben a politikai élet színe-java a legsúlyosabb szavakkal ítélte el az elmúlt napok erőszakhullámát, a republikánus Sinn Fein vezetői, a westminsteri parlamentben is helyet foglaló Gerry Adams és Martin McGuinness gyanúsan soká vártak reakciójukkal a szombati katonagyilkosságokra. Első állásfoglalásukban elmulasztották sajnálkozásukat, a családokkal való együttérzésüket kifejezni, és nem mellesleg elítélni az akciót.
Adams, aki úgy érzi, „nálánál jobban senki nem tudja megítélni, hogyan kell megszólítani a közösséget", a brit biztonsági erők változatlan jelenlétét hibáztatja a konfliktusért. Különösen haragszik a rendőrfőparancsnokra, aki a terrorista veszély kiéleződését észlelve a napokban megerősítette a katonai titkosszolgálati tevékenységet. Kedd reggel viszont gyors és kielégítő volt a korábban „az IRA politikai szárnyaként" emlegetett Sinn Fein válasza. John O'Dowd önkormányzati képviselő „gyilkosságnak" nevezte a rendőr halálát, „nem azért, mert a média ezt akarja hallani, hanem mert ténylegesen ez történt".
Az északír hatóságok egy 37 és egy 17 éves férfit őrizetbe vettek a hétfő éjjeli rendőrgyilkossággal kapcsolatban. Jelenleg kihallgatják őket.