Rendkívüli kongresszust tart az MKP

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart július 10-én Dunaszerdahelyen a Magyar Koalíció Pártja (MKP) - döntött a párt országos tanácsa szombaton Pozsonyban. Robert Fico kormány helyett már megelégedne néhány kiemelt politikai tisztséggel.

A kongresszusig a pártot egy kilenctagú ügyvezető testület fogja irányítani Farkas Ivánnal, az országos tanács eddigi elnökével az élen, aki elmondta, hogy az ügyvezető testületben a párt eddigi elnökségből négyen kaptak helyet - Farkas Iván, Bárdos Gyula, Berényi József, Szigeti László -, míg a további öt tag - Király Zsolt, Kvarda József, Andruskó Imre, Csúz Péter, Petrik Ferenc - az egyes régiókat fogja képviselni. Az MKP szóvivői feladataival Berényi József és Bárdos Gyula lettek megbízva.

A rendkívüli kongresszus összehívására annak következtében kerül sor, hogy az egy héttel ezelőtt megtartott szlovákiai parlamenti választásokon az MKP megbukott és nem jutott be a parlamentbe. - Sikertelenségnek tartjuk a választási eredményt, s levonjuk a következményeket - szögezte le Farkas. Hozzátette: a párt részletes, átfogó elemzést készít a választásokról, s annak alapján azután meghozzák a megfelelő intézkedéseket. A rendkívüli pártkongresszus összehívását eredetileg szeptemberre tervezték, de végül is a lehető legkorábbi időpont mellett döntöttek.

- Világos jelzést kívántunk adni, hogy gyorsan és határozottan cselekszünk, mégpedig úgy személyi ügyekben, mint a program tekintetében is - húzta alá Farkas. Szerinte a korai időpont mellett szólt az is, hogy Szlovákiában novemberben helyhatósági választásokat tartanak, s erre a pártnak nagyon komolyan fel kell készülnie.

- Döntésünkkel a rendkívüli kongresszusról közölni kívántuk, hogy az MKP őszintén kész a változásokra, kész fiatalítani. Jelezni kívántuk azt is, hogy az MKP továbbra is választói érdekében és Dél-Szlovákia magyarok lakta vidékeinek érdekében fog tevékenykedni - fejtette ki Farkas. Az országos tanács szombati ülésén megvitatta a párt választási eredményét, tudomásul vette az elnökség lemondását és azt ajánlja a kongresszusnak, hogy azt fogadja el.

Az ülés zárt ajtók mögött zajlott le. - Az MKP-n belül kerestük a hibákat. Az elnök úr (Csáky Pál) beszámolója konkrét és önkritikus volt - jellemezte a tanácskozást Farkas. Hozzátette, hogy az MKP változtatni kíván a közvéleménnyel folytatott kommunikációján is.

Fico még nem döntött

Ha valóban ellenzékbe kényszerül az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt, akkor magának követeli a szlovák parlament házelnöki bársonyszékét - jelentette ki Robert Fico a szlovák rádió szombati vitaműsorában.

- Amennyiben a kormány és a végrehajtó hatalom kialakításánál következetesen alkalmazzák az arányosság elvét, akkor ugyanolyan következetességgel kell eljárni a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsában is. Azt a pártot, amelynek majdnem 35 százaléka van, s amelyet ellenzékbe kényszerítenek, megilleti a nemzeti tanács elnökének tisztsége - hangsúlyozta a kormányfő-pártelnök. Pártja igényt tart több parlamenti bizottság vezetésére is.

Szerinte a Smer hasonlóan jogot formál azoknak az ellenőrző szerveknek - például a Közbeszerzési Hivatal - a vezetői tisztségeire is, amelyeket az eddigi kormány alatt az ellenzék töltött be. Arról Fico nem nyilatkozott, hogy ő maga szeretne-e a parlament elnöke lenni, vagy valaki mást képzel el ebben a tisztségben. Megjegyezte: egyelőre még nem döntötte el, hogy a jövőbeni ellenzéki párt vezetőjeként mihez kezd.

A Smer majdnem 35 százalékkal megnyerte a szombati szlovákiai parlamenti választást. Miután azonban nincs megfelelő, a kormányalakításhoz szükséges mandátumszámmal rendelkező koalíciós partnere, nem képes többségi kormányt alakítani. Ivan Gasparovic hétfőn tíz napot adott Ficonak, hogy megpróbálkozzon a kormányalakítással. Fico ismételten megerősítette, hogy folytatja próbálkozásait, és szerdáig élni akar a lehetőséggel.

Vitapartnere, Ján Figel, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke szerint Fico kísérlete felesleges időhúzás. Megerősítette, hogy a négy jobboldali párt egyike sem kíván koalícióra lépni a Smerrel. Figel szerint a négy párt - Szlovák Keresztény és Demokratikus Unió, KDH, Szabadság és Szolidaritás, Híd - eltökélt abban, hogy közösen alakít kormányt. Koalíciójuknak a 150 tagú parlamentben 79 képviselője lenne.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.