Rendkívüli állapotot hirdetett ki az egyiptomi elnök
Hétfőtől harminc napon át este kilenc és reggel hat között kijárási tilalom lép életbe Port-Szaidban, Szuezben és Iszmáliában – jelentette be vasárnap Mohamed Murszi. Az egyiptomi államfő az indulatok csillapodását várja az intézkedéstől: szombaton és vasárnap összesen 33 halálos áldozata volt azoknak a zavargásoknak, amelyeket egy hétvégi ítélet váltott ki. Az ítéletben az al-Maszri futballklub 21 szurkolójára szabtak ki halálbüntetést, amiért egy tavaly februári meccs után a pályára zúdultak, és a rivális al-Ahli játékosai és szurkolói közül 74-et halálra vertek Port-Szaidban. A halálos ítéletek elleni tiltakozásul a város utcáit hatalmas tömeg lepte el; a zavargásokban szombaton harmincan haltak meg, vasárnap pedig még három ember azok közül, akik összetűzésekbe keveredtek a szombati áldozatok temetési menetében.
Murszi a bejelentésben elárulta, hogy más körülmények között ellene lenne mindenféle rendkívüli intézkedésnek, de „az emberek védelmében cselekednie kell. A kijárási tilalom a három városon kívül a környező régiókra is vonatkozik.
Egyiptomban napok óta folynak a zavargások. Január 25-én, múlt pénteken volt a Hoszni Mubarak volt elnök rezsimjét elsöprő forradalom második évfordulója, amelyre Murszi ellenzéke a fővárosban, a kairói Tahrír téren és máshol is összetűzésekkel hangolt. Murszit az ellenzék hívei azzal vádolják, hogy ugyanolyan, mint Mubarak, csak vallási mezbe bújtatja a diktatúrát, öntörvényűen kormányoz, és az ország gazdasági mélyrepüléséért is ő felel. Az évfordulón kitört zavargásoknak a tüntetők és a rohamrendőrök között is több száz sérültjük volt. Szuezben nyolc, Iszmáliában egy tüntető halt meg, rajtuk kívül az összetűzésekben két rendőr vesztette életét.
A port-szaidi stadion 74 halottja a legtöbb áldozat, amelyet tömegverekedés valaha követelt az egyiptomi futball történetében. Az egyik forgatókönyv szerint a helyi csapat, az al-Maszri táborának az agyát az öröm gyilkos dühe boríthatta el, amikor a szurkolók betörtek a pályára, a vendéglátók ugyanis 3-1-re megverték a fővárosi tizenegyet. A másik, ehhez képest prózai gyanú azt állítja, hogy előre megtervezett pogromról volt szó, és az akkor még hatalmon lévő katonai vezetés bosszúból fordította az al-Maszri híveit az al-Ahli egyébként rettegett hírű ultrái ellen. Ez utóbbit igazolja, hogy a biztonságiak sokáig nem avatkoztak be, és az is, hogy a fővárosi csapat szurkolói előtt még azután is sokáig zárva tartották a szektoruk kijáratait, hogy az al-Maszri táborának egy része késekkel és botokkal esett nekik.
Az al-Ahli szurkolói szombaton a klub kairói székháza előtt ünnepelték a 21 halálos ítéletet. Az ügynek még 52 vádlottja van Port-Szaidban. Azt, hogy ők milyen büntetést kapnak, március 9-én hozzák nyilvánosságra, de az Al-Ahli ultrái már előre fenyegetőznek: ha az ítélet nem halál lesz, újra a zavargások időszaka következik.