Rendkívüli állapotot hirdetett ki az egyiptomi elnök

Az intézkedést a Szuezi-csatorna három városában léptették életbe. Vasárnap is voltak halálos áldozatai a zavargásoknak.

Hétfőtől harminc napon át este kilenc és reggel hat között kijárási tilalom lép életbe Port-Szaidban, Szuezben és Iszmáliában – jelentette be vasárnap Mohamed Murszi. Az egyiptomi államfő az indulatok csillapodását várja az intézkedéstől: szombaton és vasárnap összesen 33 halálos áldozata volt azoknak a zavargásoknak, amelyeket egy hétvégi ítélet váltott ki. Az ítéletben az al-Maszri futballklub 21 szurkolójára szabtak ki halálbüntetést, amiért egy tavaly februári meccs után a pályára zúdultak, és a rivális al-Ahli játékosai és szurkolói közül 74-et halálra vertek Port-Szaidban. A halálos ítéletek elleni tiltakozásul a város utcáit hatalmas tömeg lepte el; a zavargásokban szombaton harmincan haltak meg, vasárnap pedig még három ember azok közül, akik összetűzésekbe keveredtek a szombati áldozatok temetési menetében.

Kővel és házi készítésű fegyverrel indul a Tahrír tér felé egy Murszi-ellenes tüntető
A protester opposing Egyptian President Mohamed Mursi holds a homemade gun during clashes with riot police, along Qasr Al Nil bridge, which leads to Tahrir Square in Cairo January 27, 2013. Egyptian President Mohamed Mursi announced on Sunday he was imposing a state of emergency for 30 days in three cities along the Suez Canal that have been the scene of the worst violence that flared at the weekend, killing more than 45 people. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

Murszi a bejelentésben elárulta, hogy más körülmények között ellene lenne mindenféle rendkívüli intézkedésnek, de „az emberek védelmében cselekednie kell. A kijárási tilalom a három városon kívül a környező régiókra is vonatkozik.

Egyiptomban napok óta folynak a zavargások. Január 25-én, múlt pénteken volt a Hoszni Mubarak volt elnök rezsimjét elsöprő forradalom második évfordulója, amelyre Murszi ellenzéke a fővárosban, a kairói Tahrír téren és máshol is összetűzésekkel hangolt. Murszit az ellenzék hívei azzal vádolják, hogy ugyanolyan, mint Mubarak, csak vallási mezbe bújtatja a diktatúrát, öntörvényűen kormányoz, és az ország gazdasági mélyrepüléséért is ő felel. Az évfordulón kitört zavargásoknak a tüntetők és a rohamrendőrök között is több száz sérültjük volt. Szuezben nyolc, Iszmáliában egy tüntető halt meg, rajtuk kívül az összetűzésekben két rendőr vesztette életét.

A port-szaidi stadion 74 halottja a legtöbb áldozat, amelyet tömegverekedés valaha követelt az egyiptomi futball történetében. Az egyik forgatókönyv szerint a helyi csapat, az al-Maszri táborának az agyát az öröm gyilkos dühe boríthatta el, amikor a szurkolók betörtek a pályára, a vendéglátók ugyanis 3-1-re megverték a fővárosi tizenegyet. A másik, ehhez képest prózai gyanú azt állítja, hogy előre megtervezett pogromról volt szó, és az akkor még hatalmon lévő katonai vezetés bosszúból fordította az al-Maszri híveit az al-Ahli egyébként rettegett hírű ultrái ellen. Ez utóbbit igazolja, hogy a biztonságiak sokáig nem avatkoztak be, és az is, hogy a fővárosi csapat szurkolói előtt még azután is sokáig zárva tartották a szektoruk kijáratait, hogy az al-Maszri táborának egy része késekkel és botokkal esett nekik.

Az al-Ahli szurkolói szombaton a klub kairói székháza előtt ünnepelték a 21 halálos ítéletet. Az ügynek még 52 vádlottja van Port-Szaidban. Azt, hogy ők milyen büntetést kapnak, március 9-én hozzák nyilvánosságra, de az Al-Ahli ultrái már előre fenyegetőznek: ha az ítélet nem halál lesz, újra a zavargások időszaka következik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.