Forradalom küszöbén áll Kirgizisztán

Elsodorták Kurmanbek Bakijev államfő hatalmát a Kirgizisztánban kitört véres, eddigi hírek szerint negyven halálos áldozattal járó kormányellenes tüntetések. A zavargásokban félholtra verték a belügyminisztert, a kormány benyújtotta lemondását.

A belügyminiszter is áldozatul esett a Kirgizisztánban tegnap óta zajló erőszakos tüntetéseknek. Moldomusa Kongantijevet korábban a Kurmanbek Bakijev államfő távozását követelő ellenzéki tüntetők a közép-ázsiai ország északi részén fekvő Talaszban túszul ejtették és megverték, de míg korábbi hírek aról szóltak, hogy a tárcavezető belehalt sérüléseibe, a KABAR nemzeti hírügynökség jelentése szerint életben van, állapota súlyos. Egy ideig a tiltakozók fogságában volt Akilbek Dzsaparov első miniszterelnök-helyettes is, akit a helyi baleseti kórházba szállítottak.

Egy áldozat a rohamrendőrség és a tüntetők között Biskekben
A victim of clashes between riot police and anti-government protesters is seen in Bishkek April 7, 2010. The condition of the victim is unknown. At least 17 people were killed and 142 injured in clashes between riot police and opposition protesters in the capital of Kyrgyzstan on Wednesday, the Kyrgyz Kabar news agency said. REUTERS/Vladimir Pirogov (KYRGYZSTAN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CRIME LAW)

Biskekben a tiltakozók egy része benyomult az épületbe, betörte az ablakokat és ajtókat, bútorokat és számítógépeket zúzott össze, s televíziókat, irodatechnikai berendezéseket próbált elvinni, amit más tüntetők megakadályoztak, rákényszerítve a fosztogatókat a rablott holmi hátrahagyására. A törvényhozás tőszomszédságában, ugyancsak a főváros központi terén lévő főügyészség épületét felgyújtották, de nem világos, hogy ki okozta a tüzet.

Az összecsapásokban egészségügyi minisztériumi adatok szerint 40 ember meghalt, négyszázan pedig megsebesültek. Larisza Kacsibekova, a tárca egyik vezetője hozzátette, hogy a halálos áldozatok többsége lövések okozta sérülésekbe halt vele. Mint mondta, a fővárosban, Biskekben 142 sebesültet vittek kórházba, míg vidéken 55-en sebesültek meg. Az egyik biskeki kórház sürgősségi osztályának orvosa szerint több tucatnyian haltak meg és 150-en megsebesültek, amikor a kirgiz katonák tüzet nyitottak a biskeki zavargások résztvevőire. A halottak mindegyikén lőtt sebek vannak – mondta. Az ellenzék szerint csaknem száz ember vesztette életét a zavargásokban. Omurbek Tekebajev, a közép-ázsiai ország ellenzékének egyik vezetője, a nacionalista Ata-Meken (Szülőföld) párt vezetője erről az állami televíziónak adott nyilatkozatában beszélt. – Az ellenzék vezetői tárgyalásokat folytattak Danijar Uszenov kormányfővel. Egyetlen célunk, hogy távozzanak a hatalomból" - jelentette ki az állami televízióban Tekebajev. Nem sokkal ezután az ellenzék bejelentette, hogy megalakította kormányát. A bejelentés az állami televízió egyik csatornája sugározta, amelyet megostromoltak, és hatalmukba kerítettek a tüntetők. Temir Szárijev volt ellenzéki elnökjelölt közölte, hogy egy csoport politikus koalíciót alkotott, és megállapodott a kormányfő és a belügyminiszter, valamint az új „biztonsági főnök” személyében. Az ellenzék állítása szerint a kormány lemondott, Bakijev pedig elhagyta a fővárost. Ezt a hírt a RIA orosz hírügynökség jelentette, és egyelőre nem lehet megerősíteni más forrásból. A biskeki kormányszóvivő elérhetetlen. Szárijev azt mondta, elfoglalták a kormányzat központját, és Uszenov miniszterelnökként pedig aláírta lemondási nyilatkozatát. Az új kormányfő Roza Otunbajeva volt külügyminiszter lenne, aki azonban egyelőre illegalitásba vonult, hogy elkerülje letartóztatását.

A hatalom ellen felkelt tiltakozók vezetői szerint már az ellenzék ellenőrzi Karakol, Narin és Talasz tartományi központokat, valamint néhány körzeti központot. A kirgiz belügyminisztériumban nem kívánták értékelni a biskeki helyzetet, mondván, hogy az „folyamatosan változik”. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség szerint az ellenzék kezére került az állami televízió, amely időről-időre ellenzéki vezetők nyilatkozatait közvetíti.

Bakijev házára fosztogatók támadtak, orosz hírügynökségi jelentések szerint vittek is mindent, ami mozdítható. Egy helyszíni tudósító szerint többen ruhákkal, ágyneművel, edényekkel teletömött nagy műanyagzsákokat hordanak ki a házból, a vállukon szőnyegeket visznek. Az Interfax által idézett szemtanúk szerint az épületet felgyújtották, maga az elnök egy repülőtéri tisztségviselő szerint szerda délután repülőgépre szállt ismeretlen irány felé. A gépre maximum öt fő szállt fel.

Korábban néhány órás nyugalom után a főváros központjában ismét fegyverzaj és hang-fény gránátok robbanása hallatszott – jelentették újságírók a helyszínről. Előzőleg a kormány épülete előtt rohamrendőrök könnygázzal, hang-fény gránátokkal és gumilövedékekkel próbáltak meg mintegy 5000 tüntetőt feltartóztatni, majd rálőttek a tiltakozókra.

A hatóságok kezdenek meghátrálni a tüntetők előtt: több mint tíz ellenzéki vezetőt szabadon engedtek, miután tüntetők gyűltek össze az előtt az épület előtt, ahol a politikusokat őrizték. Isza Omurkulov, az egyik érintett ellenzéki vezető, a szociáldemokrata párt tagja telefonon elmondta, hogy több társával, köztük Szárijevvel együtt engedték el. A volt ellenzéki elnökjelöltet akkor vették őrizetbe, amikor Moszkvából repülőgéppel megérkezett Biskekbe.

Vidéken is tüntetnek

Szemtanúk elmondták, hogy az ország északi részében fekvő Talaszban, ahol második napja tart a tüntetés, az ellenzékiek ismét elfoglalták a tartományi kormány épületét.

A tüntetések szerdára kiterjedtek az ország középső részében található Narin városra is, ahol ellenzéki tüntetők százai erőszakkal behatoltak a tartományi kormányzat épületébe, majd ellenőrzésük alá vonták azt, miután a kormányzó nem volt hajlandó velük találkozni - közölte Adilet Isenov helyi jogvédő. A hatóságok nem erősítették meg az értesülést.

Az ország északi részén fekvő Tokmok városban tüntetők elfoglalták az állami közigazgatási hivatal épületét - jelentette az Aki-PRESZSZ hírügynökség. A jelentés szerint mintegy háromezer tüntető gyűlt össze a városházánál, kövekkel bedobták az ablakokat, és behatoltak az épületbe.

Nurlan Turszunkulov főügyész szerdán bejelentette, hogy három ellenzéki vezetőt előállítottak, súlyos bűncselekmények miatt vádat emeltek ellenük, és mások ellen is eljárás indult. Az őrizetbe vett ellenzékiek között van Almazbek Atambajev volt ellenzéki elnökjelölt is.

Bakijev nem ezt ígérte

Az elnök 2005 márciusában népi felkelés nyomán került hatalomra, s az ország demokratizálását ígérte. Harcostársainak többsége azonban azóta az ellenzékhez csatlakozott, korrupcióval és tekintélyuralmi törekvésekkel vádolva az államfőt.

A két napja tartó nyugtalanság az Afganisztánhoz való közelsége miatt Oroszország és az Egyesült Államok által egyaránt stratégiai fontosságúnak tekintett volt szovjetköztársaság viszonylagos stabilitását fenyegeti. Mindkét ország katonai támaszpontot működtet a volt szovjetköztársaságban.

A biskeki amerikai nagykövetség a törvények tiszteletben tartására és a vitás kérdések békés megoldása érdekében tárgyalások megkezdésére szólította fel a kormányt és a tüntetőket.

Andrej Nyesztyerenko orosz külügyi szóvivő a Rosszija 24 hírtelevízióban felszólította Kirgizisztánt, tartózkodjon az erőszaktól. – Fontosnak tartjuk, hogy a nehéz helyzetben valamennyi kérdést jogi úton oldjanak meg – mondta az orosz diplomata, aki felszólította a kirgiz rendvédelmi szerveket, tartózkodjanak az erőszaktól a vérontás elkerülése érdekében. A kirgizisztáni események miatt megerősítették a kanti orosz légi támaszpont őrzését - jelentette be Moszkvában Vlagyimir Drik, az orosz védelmi minisztérium szóvivője. Kora este Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök önuralomra és az erőszak elkerülésére szólította fel a kirgiz hatóságokat és a közép-ázsiai ország ellenzékét is, cáfolva azt a feltevést, hogy Oroszország bármi szerepet játszott volna a kirgiz kormányerők és a tüntetők ezreinek biskeki összecsapásaiban. „Oroszországnak és orosz tisztségviselőknek semmi közük sincs ezekhez az eseményekhez – idézte a RIA Novosztyi hírügynökség Putyint.

Egy áldozat a rohamrendőrség és a tüntetők között Biskekben
A victim of clashes between riot police and anti-government protesters is seen in Bishkek April 7, 2010. The condition of the victim is unknown. At least 17 people were killed and 142 injured in clashes between riot police and opposition protesters in the capital of Kyrgyzstan on Wednesday, the Kyrgyz Kabar news agency said. REUTERS/Vladimir Pirogov (KYRGYZSTAN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CRIME LAW)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.