Mészárlás után rendkívüli állapot a Fülöp-szigeteken

Gloria Macapagal Arroyo fülöp-szigeteki elnök kedden rendkívüli állapotot hirdetett a déli Mindanao sziget Maguindanao tartományában és környékén, miután immár 46-ra növekedett egy hétfői, feltételezhetően politikai rivalizálás részének tekinthető fegyveres leszámolás halálos áldozatainak száma.

A rendőrség kedden talált két tömegsírban további 22 holttestet a hétfői 24 után. Az elnökasszony televíziós beszédében tett ígéretet, hogy igazságot szolgáltatnak a meggyilkoltak hozzátartozóinak: a rendőrség és a katonaság bevetésével kézre kerítik az elkövetőket. A fülöp-szigeteki rendőrfőparancsnok felfüggesztette Maguindanao tartomány rendőrfőnökét, amíg lefolytatják a vizsgálatot.

Az áldozatok hozzátartozói szerint a túszejtők valószínűleg a tartomány jelenlegi kormányzója, Andal Ampatuan klánjának az emberei voltak. Négy túlélő arról számolt be, hogy majd száz fegyveres támadt csoportjukra, amikor a tartomány egyik polgármesterének, Esmael Mangundadatunak választási kampányáról tanácskoztak. A támadók áldozatai között van a polgármester felesége és a városvezető több munkatársa, valamint több mint tíz helyi újságíró is. (Manilában több mint száz újságíró tartott szolidaritási felvonulást kedden.) A polgármester állítólag arra készült, hogy jelölteti magát Andal Ampatuan jelenlegi kormányzóval szemben a május 10-én esedékes általános választásokon.

A Fülöp-szigeteken a múlt héten kezdődött hivatalosan a választási folyamat: a központi, illetve a tartományi kormányzati posztokra mintegy húszezer jelölt jelezte indulási szándékát. A délkelet-ázsiai országban a választásokat általában is erőszakos cselekmények és megvesztegetések kísérik, ám a déli Mindanao szigetére egyébként is az erőszak a jellemző.

Mindanao jelentős muzulmán kisebbséggel rendelkezik az egyébként döntő többségében katolikus országban. A helyi Moro Nemzeti Felszabadítási Front majd négy évtizede küzd - hol tárgyalásokkal, hol fegyverekkel - a szélesebb autonómiáért. Ugyanakkor működik néhány szélsőséges terrorszervezet is, mint például a váltságdíjas emberrablásairól, köztük külföldiek meggyilkolása miatt elhíresült Abu Szajjaf, amelyet az al-Kaidához, pontosabban a délkelet-ázsiai muzulmán térségben másutt is (Indonéziában és Malajziában) jelentkező Dzsemaja Iszlamijához kötnek. Az erőszak légkörét kihasználva alakultak ki a helyi kormányzati politikát birtokló klánok, saját fegyvereseikkel s a helyi kiskirályok bandái között nem ritkák az erőszakos leszámolások.

 

Fegyveresek elhurcolták, és megölték egy család 24 tagját, köztük 14 nőt
REFILE - ADDING ADVISORY ATTENTION EDITORS - VISUAL COVERAGE OF SCENES OF INJURY OR DEATH Dead bodies lie on the ground near their vehicles at the crime scene of a massacre of a political clan that included several journalists in the outskirts of Ampatuan, Maguindanao in southern Philippines November 24, 2009. The Philippines sacked the provincial police chief and sent hundreds of extra troops to a southern region on Tuesday where gunmen killed at least 24 people in the worst-ever election related violence in the country. On Monday, about 100 gunmen abducted a group of people going to file a nomination for the provincial governor's post in Maguindanao. A group of about 40 people, including women and local journalists, were taken away by gunmen who opened fire on them, investigators said. A local leader said four survivors were in hiding. REUTERS/Erik de Castro (PHILIPPINES CRIME LAW CONFLICT IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.