Mészárlás után rendkívüli állapot a Fülöp-szigeteken
A rendőrség kedden talált két tömegsírban további 22 holttestet a hétfői 24 után. Az elnökasszony televíziós beszédében tett ígéretet, hogy igazságot szolgáltatnak a meggyilkoltak hozzátartozóinak: a rendőrség és a katonaság bevetésével kézre kerítik az elkövetőket. A fülöp-szigeteki rendőrfőparancsnok felfüggesztette Maguindanao tartomány rendőrfőnökét, amíg lefolytatják a vizsgálatot.
Az áldozatok hozzátartozói szerint a túszejtők valószínűleg a tartomány jelenlegi kormányzója, Andal Ampatuan klánjának az emberei voltak. Négy túlélő arról számolt be, hogy majd száz fegyveres támadt csoportjukra, amikor a tartomány egyik polgármesterének, Esmael Mangundadatunak választási kampányáról tanácskoztak. A támadók áldozatai között van a polgármester felesége és a városvezető több munkatársa, valamint több mint tíz helyi újságíró is. (Manilában több mint száz újságíró tartott szolidaritási felvonulást kedden.) A polgármester állítólag arra készült, hogy jelölteti magát Andal Ampatuan jelenlegi kormányzóval szemben a május 10-én esedékes általános választásokon.
A Fülöp-szigeteken a múlt héten kezdődött hivatalosan a választási folyamat: a központi, illetve a tartományi kormányzati posztokra mintegy húszezer jelölt jelezte indulási szándékát. A délkelet-ázsiai országban a választásokat általában is erőszakos cselekmények és megvesztegetések kísérik, ám a déli Mindanao szigetére egyébként is az erőszak a jellemző.
Mindanao jelentős muzulmán kisebbséggel rendelkezik az egyébként döntő többségében katolikus országban. A helyi Moro Nemzeti Felszabadítási Front majd négy évtizede küzd - hol tárgyalásokkal, hol fegyverekkel - a szélesebb autonómiáért. Ugyanakkor működik néhány szélsőséges terrorszervezet is, mint például a váltságdíjas emberrablásairól, köztük külföldiek meggyilkolása miatt elhíresült Abu Szajjaf, amelyet az al-Kaidához, pontosabban a délkelet-ázsiai muzulmán térségben másutt is (Indonéziában és Malajziában) jelentkező Dzsemaja Iszlamijához kötnek. Az erőszak légkörét kihasználva alakultak ki a helyi kormányzati politikát birtokló klánok, saját fegyvereseikkel s a helyi kiskirályok bandái között nem ritkák az erőszakos leszámolások.