Rekordszmog Peking felett
Minden korábban mért értéket túllépett a káros anyagok jelenléte a levegőben Pekingben, a hatóságok 20 millió embert szólítottak fel, hogy csak akkor menjenek az utcára, ha valóban szükséges.
A kínai fővárost napok óta párás köd lepte el, az utcákon szájmaszkkal közlekednek az emberek. Kelet-, Közép- és Észak-Kína egyes tartományaiban autópályákat zártak le, repülőgépjáratokat töröltek, s a helyzet néhány napig várhatóan nem sokat változik majd - jelentette a kínai média vasárnap.
Az időseket, betegeket és gyerekeket eltanácsolták attól, hogy az utcákra menjenek a szombati első fokozatú riadó után. „Javasoljuk az embereknek, hogy maradjanak távol a súlyosan szennyezett levegőjű városrészektől, tartózkodjanak a fizikai aktivitástól és a szabadtéri tevékenységektől" - fogalmazott felhívásában a pekingi környezetvédelmi központ.
Az Egyesült Államok pekingi nagykövetségének Csaojang kerületre vonatkozó indexe szerint az egészségre különösen káros szálló por mértéke rekordot ért el: 728 mikrogrammra szökött fel az egy köbméter levegőben jelenlévő PM2,5, vagyis a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű finom porszemcsék aránya. A Hszinhua állami hírügynökség szerint szombaton este 993 volt a legmagasabb érték. A levegő 50 alatt számít kiválónak, 100 felett már szennyezett, 300 felett pedig már egészségre veszélyes. E különösen káros, kis átmérőjű, a tüdőből egyáltalán nem vagy csak nehezen ürülő anyagok igen magas száma a szakértők szerint szélütéshez, szívmegbetegedéshez, légzési nehézségekhez, születési rendellenességekhez, de még rákhoz is vezethet.
A környezetvédelmi tárca jelentése szerint a 120 megfigyelt kínai város közül a négy legszennyezettebb Hantan, Paoting és Sicsiacsuang a Pekinggel szomszédos Hopej tartományban, valamint a közép-kínai Honan tartomány székhelye, Csengcsou. Valamennyiben elérte az 500-at PM2,5 mutató.
A Greenpeace és a Peking Egyetem friss vizsgálata azt állapította meg, hogy 2012-ben Sanghajban, Kuangcsouban, Hszianban és Pekingben a PM2,5 szennyezettség magas szintje 8572 koraszülést okozott. A jelentés készítői a szén felhasználásának visszaszorítására hívtak fel. Az egészségügyi minisztérium adatai pedig arról számolnak be, hogy a tüdőrákos megbetegedések ugyancsak rohamos mértében szaporodnak, különösen a fiatalok körében.
Pekingben, ahol több mint ötmillió autótulajdonos van, a második fokozatú, azaz sárga figyelmeztető jelzést léptették életbe, de a rendkívül rossz levegő ellenére nem hirdettek közlekedési korlátozásokat. Előrejelzések szerint a hét közepén várható nagyobb szél és vele némi javulás a pekingi levegő minőségében.