Rekordszámú antiszemita incidens Nagy-Britanniában

Soha nem tapasztalt számú antiszemita incidens történt Nagy-Britanniában az idei első fél évben - áll a 300 ezres brit zsidó közösség védelmére alakult biztonsági tanácsadó szervezet pénteken kiadott legújabb összegzésében.

A jelentés szerint a vizsgált időszakban feljegyzett ilyen atrocitások száma meghaladta az eddigi teljes évi rekordot.

A Community Security Trust (CST) közölte, hogy január és június között 609 verbális vagy fizikai támadásról szerzett tudomást. A tavalyi azonos időszakban 276 bejelentés érkezett a szervezethez. A CST a 2006-os esztendő egészében regisztrálta az eddigi éves rekordot, ami 598 eset volt.

A nyolcoldalas, fotókkal illusztrált jelentés szerint az idei első félévi támadások közül 77 járt közvetlen fizikai erőszakkal. Két ízben "az erőszak szélsőséges megnyilvánulásáról" volt szó, olyan incidensekről, amelyek emberéleteket veszélyeztettek. A kimutatás szerint több tucatnyi esetben zsidó gyerekeket ért támadás felekezeti iskolákban vagy azokon kívül.

A CST pénteken kiadott összegzésében az áll, hogy idén januárban, Izrael gázai hadműveleteinek idején 286 bejelentett antiszemita incidens történt az országban. Ez messze az eddigi legmagasabb havi esetszám azóta, hogy a csoport 1984-ben elkezdte közzétenni jelentéseit. A CST szerint az ilyen jellegű támadások száma még áprilisban, vagyis a gázai háború befejezése után hónapokkal is jóval magasabb volt, mint a fegyveres konfliktus kitörése előtt.

A jelentéshez mellékelt fotókon zsinagógákra firkált horogkeresztek, festékszóróval közterületi falfelületekre írt gyalázkodó, fenyegető, a zsidókat "gyilkosoknak", "gazembereknek" minősítő feliratok, valamint egyéneknek küldött, többnyire névtelen fenyegető levelek láthatók.

A CST szerint a legtöbb antiszemita incidens Londonban és Manchesterben történt. E két angol nagyvárosban élnek a legnagyobb lélekszámú zsidó közösségek Nagy-Britannián belül.

A The Sun - a legnagyobb brit bulvárlap - januárban, a gázai hadműveletek idején olyan szakértői véleményeket idézett, amelyek szerint zsidó származású brit politikusok és közéleti személyiségek kerülhetnek terroristák célkeresztjébe az izraeli fegyveres fellépés miatt.

A lap akkori beszámolója szerint a szakértők a veszélyeztetett személyiségek között említették David Milibandet, a kelet-európai zsidó bevándorlók gyermekeként született fiatal brit külügyminisztert, Sir Alan Sugar nagyvállalkozót és televíziós személyiséget, Amy Winehouse énekesnőt és producerét, Mark Ronsont, valamint Anthony Julius sztárügyvédet, a néhai Diana hercegnő válóperes ügyvédjét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.