Rejtély, kik állnak a párizsi drónreptetések mögött
Az előző éjszaka és a múlt héten két egymás utáni éjszaka észleltek drónokat Párizs felett, annak ellenére, hogy engedély nélkül tilos pilóta nélküli repülőgépeket reptetni a fővárosban. Múlt keddre és szerdára virradóra öt-öt alkalommal láttak drónokat a város különböző pontjain, egyebek közt a Concorde téren, az Egyesült Államok nagykövetségi épületének közelében, valamint az Eiffel-torony és az Invalidusok dómja felett. Ezen a héten pedig keddre virradó éjjel egy csendőr látott egy drónt átrepülni a Libération című napilap székháza felett, amelyet nagy erőkkel véd a rendőrség, miután a január 7-i, 12 áldozattal járó merényletet követően ide költözött be a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap szerkesztősége. Az ügyészség minden esetben tiltott helyen való repülés miatt indított vizsgálatot, a nyomozást a légi közlekedési csendőrség végzi, de egyelőre nem sikerült azonosítaniuk a gépek irányítóit.
A szakértők nem tartják valószínűnek, hogy terroristák állnak a reptetések hátterében, miután ezeken a gépeken nem lehet robbanóanyagot szállítani. A rendőrség ennek ellenére nem zár ki semmilyen feltételezést, leginkább provokációt gyanít. Elképzelhetőnek tartják, hogy bűnözők a drónokra szerelt kamerákkal végeznek terepszemlét vagy repülőgép-modellezők tesztelik az új gépeiket, de az is lehetséges, valaki vagy valakik egyszerűen szórakoznak azon, ahogy a rendőri erők, a titkosszolgálatok és a média reagál a fél éve tartó rejtélyes repülésekre.
"Ha megtaláljuk az elkövetőket, és kiderül, hogy szórakoznak, büntetést kapnak" - mondta szerdán Stéphane Le Foll kormányszóvivő a France Info hírrádióban.
Bernard Cazeneuve belügyminiszter kedd este a nemzetgyűlésben elmondta, hogy október 5. óta hatvan drónrepülést észleltek Párizsban és az ország nukleáris létesítményeinek környékén. Az elkövetőket egyszer sem sikerült azonosítani. A tiltott helyen történő reptetések megszüntetése érdekében a kormány ezentúl részletesen tájékoztatja a vásárláskor a gépek felhasználóit a kiszabható büntetésekről, amelyek a légi közlekedés akadályozása, más életének veszélyeztetése, rendszeres engedély nélküli reptetés esetén elérheti az öt év szabadságvesztést és a 75 ezer eurós pénzbüntetést.
A belügyminiszter elmondta: a kormány kezdeményezi a drónokra vonatkozó európai uniós irányelv és a 2012-es francia szabályozás módosítását. Franciaország volt ugyanis három évvel ezelőtt az egyik első ország, amely szigorú feltételek mellett engedélyezte a pilóta nélküli repülőgépek reptetését. Emiatt Franciaországban nagyon sok drón található, többségüket légi felvételek készítésére használják.
A belügyminiszter több lehetséges ellenintézkedést is felvetett javaslatként, köztük azt, hogy szereljék fel chipekkel a drónokat a nyomon követés megkönnyítésére, vagy elektronikai zavarásokkal biztosítsák a drónok megállítását.