Raúl Castro is részt vett XVI. Benedek miséjén
A pápa helyi idő szerint hétfő délután érkezett meg Kubába, előzőleg Mexikóban volt. XVI. Benedek éppen Kuba védőszentjének, a Cobre-i Szeretet Szűzanya ikonjának 400. évfordulóján érkezett az országba. A kegyképet 1612-ben egy halász találta meg, amint a kép egy öbölben a víz felszínén lebegett, a Kuba függetlenségéért harcolók nagyon tisztelték.
A pápa kubai látogatása első miséjén Santiagóban arra kérte a közel kétszázezer kubait, hogy építsenek egy megújított és nyitott társadalmat, a kommunista kormányt pedig burkoltan felszólította, hogy biztosítson nagyobb szabadságot a hazai egyháznak. A pápa elmondta, meg van győződve, hogy Kuba "ebben a fontos történelmi pillanatban a jövőbe tekint, és arra törekszik, hogy megújuljon, és kibővítse a látóhatárait."
A pápa három nappal korábban még azt mondta, hogy a marxizmus már nem működik, új modell után kell nézni, az országba érkezvén azonban már óvatosabban fogalmazott. Santiagóban mondott beszédében csak visszafogottan érintette a kubai emberi jogi helyzetet. – Együtt érzek minden kubaival, amikor jogos vágyaikról van szó – mondta.
A santiagói misén Raúl Castro kubai elnök az első sorban ült. A pápa megérkezésekor Castro azt mondta, hogy Kubában szabad minden vallás gyakorlása, és jó kapcsolatot ápolnak a katolikus egyházzal. A kubaiak körülbelül tíz százaléka római katolikus vallású.
XVI. Benedek úgy emlékezett vissza II. János Pál pápa 14 évvel ezelőtti látogatására, mint egy „gyengéd szellőre”, amely erőt adott a kubai egyháznak. A megfigyelők szerint az utóbbi években valóban szorosabb lett Kuba és az egyház viszonya: Kuba például a politikai foglyok ügyében is közvetítésre kérte az egyházat, ez pedig annak a jele, hogy a kommunista kormány elismeri, rajta kívül az egyház a legbefolyásosabb szervezet.
Később a pápa Havannába utazik, ott négyszemközt is beszél majd Castróval, viszont az ellenzékiekkel nem fog. Az ellenzéki csoportok szerint többeket is letartóztattak a pápa érkezése előtt, néhányuknak pedig megtiltották, hogy elmenjenek a santiagói misére.