Rakétavédelem és szabadkereskedelmi övezet a Csendes-óceánon
Szabadkereskedelmi övezetet hozna létre a Csendes-óceáni térségben Amerika, írja a BBC.
Barack Obama az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) Hawaii fővárosában tartott kétnapos csúcstalálkozóján beszélt erről, majd elmondta: az APEC kilenc állama venne részt a programban, de Kína eddig nem jelezte, hogy érdekelné a dolog. Pedig a huszonegy APEC állam adja a világkereskedelem 44 százalékát, és a világ lakosságának negyven százalékát is. - Együtt fel tudnánk lendíteni az exportot, és egyre több árut tudnánk a vásárlóink számára elérhetővé tenni, amikkel munkahelyeket teremtünk - mondta Obama szombati honolului beszédében.
A Híradó.hu szerint az amerikai elnök orosz kollégájával is megbeszélést folytatott. Erről Dmitrij Medvegyev beszélt szombaton újságíróknak Obamával megtartott találkozója után, amelyre a Hawaii-szigetek fővárosában megnyílt Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) kétnapos csúcstalálkozója keretében került sor. Mint hangsúlyozta, meggyőződése, hogy a tárgyalások sikerre fognak vezetni. - Az utóbbi években olyan kérdésekben sikerült haladást elérnünk, amelyekben évtizedekig nem volt megfigyelhető előrelépés - mondta az orosz elnök a hadászati támadó fegyverzetről (START) kötött szerződést hozva fel példának. - Amennyiben hasonló erőfeszítéseket teszünk a rakétaelhárító rakétarendszerek kérdésében, meggyőződésem, hogy eredményre jutunk - hangsúlyozta Medvegyev.
A megbeszélést zárt ajtók mögött tartották a Hale Koa (A harcos háza) honolului szállodában, a sajtót a tárgyalások befejezését követően tájékoztatták az elnökök találkozóról.
Obama a sajtónak nyilatkozva a találkozó után azt emelte ki, hogy Medvegyevvel együtt közös válasz kidolgozására készülnek az iráni vezetés álláspontjára reagálva, s egyben erőfeszítéseket tesznek annak érdekében is, hogy Iránt nemzetközileg vállat kötelezettségei betartására szólítsák fel. Az amerikai elnök szerint a megbeszélésen érintették a szíriai helyzetet, továbbá az afganisztáni és közel-keleti problematikát is. - Ma az országaink számára kölcsönösen érdeklődésre számot tartó biztonsági kérdéseket vitattunk meg - mondta Obama.
Az amerikai elnök ígéretet tett arra, hogy a kongresszus a következő hetekben-hónapokban konzultációkat kezd az úgynevezett Jackson-Vanik törvénykiegészítés eltörlésének kérdéséről, ami lehetővé teszi azoknak a lehetőségeknek a kiaknázását, amelyek Oroszországnak a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásával nyílnak meg. Az 1974-ben elfogadott, máig érvényben lévő, de egyre ritkábban alkalmazott Jackson-Vanik kiegészítés ugyanis megtagadja a legnagyobb kedvezmény elvét - vagyis a vámtarifa-kedvezményt - a kivándorlást korlátozó, nem piacgazdasági rendszerben működő országoktól.
Medvegyev válaszul méltatta az Obama-kormányzat döntő mértékű hozzájárulását az orosz WTO-csatlakozás ügyében. - Ilyen segítséget egyetlen más amerikai kormányzat nem nyújtott ebben a folyamatban, s valószínűleg ezért nem léphetet be Oroszország a WTO-ba 1993 óta - mondta az orosz elnök.
Dmitrij Medvegyev a találkozó után meggyőződését fejezte ki, hogy a Barack Obama kormányzatával kialakított bizalmi viszony lehetővé teszi a két ország számára az összes időszerű probléma megoldását. "Csakis a bizalom megléte mellett lehet a bonyolult problémák megoldására vállalkozni" - fűzte hozzá az orosz vezető.
Helyi idő szerint szombat este még egyszer találkozik majd az orosz és az amerikai elnök: Barack Obama díszvacsorát ad az APEC-csúcs első munkanapjának végén a részt vevő állami vezetők tiszteletére.