Rakétagránáttal támadtak a damaszkuszi pártszékházra
Két rakétagránátot lőttek ki vasárnap hajnalban a Szíriát kormányzó Baath Párt damaszkuszi székházára. Az épületből füst száll fel, a hatóságok pedig lezárták a helyszínt, de hivatalos bejelentést még senki nem tett az incidensről, amelyről a hírügynökségek csak aktivistáktól és szemtanúktól származó információk alapján számoltak be. Ha valóban támadás történt, az az első a fővárosban azóta, hogy nyolc hónapja kitört a felkelés Basár Aszad elnök rezsimje ellen. Egy szemtanú szerint a két rakétagránát becsapódásakor az épület javarészt üres volt.
Ellenzéki közlések szerint a Baath Párt damaszkuszi székházára több rakétagránátot is kilőttek. „Ez üzenet volt a rezsimnek” – mondta egy névtelenséget kérő szemtanú. Az épület körül később helyreállt a rend, és bár bent nagy a biztonsági készülődés, az utcákon az élet a normális kerékvágásban megy tovább. Az épületen nem látni rombolás jeleit. Bár a Reuters brit hírügynökség szerint a támadást a dezertőrökből álló Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) magára vállalta, közel-keleti tudósítók azt sem zárják ki, hogy az egész az Aszad-rezsim műve, amely így akarja igazolni az ellenzéki tüntetők elleni erőszakos fellépést.
Szíriában az Arab Liga által megszabott háromnapos határidő lejártával is folytatódtak a rendszerellenes tüntetők elleni akciók: szombaton 14 ember vesztette életét a karhatalmi erők fellépésében – közölte egy emberi jogi szervezet.
Az ország középső részén fekvő Sezar városban és a török határon fekvő Dzsabal az-Zavija területen alkalmaztak erőszakot a tüntetők ellen. Tizenkét polgári lakos, illetve a tüntetők oldalára átállt két katona vesztette életét.
Az Arab Liga múlt szombaton felfüggesztette Szíria tagságát, szerdán pedig három napot adott Damaszkusznak arra, hogy leállítsa a rendszerellenes tüntetők elleni erőszakkampányát, különben gazdasági szankciókkal kell számolnia. A határidő szombaton éjfélkor járt le, de a karhatalmi erők brutalitása folytatódott szombaton, és az előző két napon is.
A damaszkuszi kormány pénteken „elvben” beleegyezett abba, hogy az Arab Liga megfigyelőcsoportot küldjön az országba, de Aszad a Sunday Times című brit lapban szombat este megjelent interjúban leszögezte, hogy az Arab Liga nyomásgyakorlása ellenére is folytatódik a hatóságok fellépése a kormányellenes erők ellen.
„A konfliktus folytatódni fog, és közben a Szíria leigázására irányuló nyomásgyakorlás is folytatódik" – mondta Aszad, hozzátéve, hogy a válság rendezésének egyetlen módja „a fegyveres bandák elleni hajsza, a szomszédos országokból Szíriába irányuló fegyvercsempészet és a szabotázsakciók megakadályozása, és a joguralom és a rend érvényre juttatása”.
Az Arab Liga vasárnap elutasította azokat a módosításokat, amelyeket Szíria javasolt az ország belpolitikai válságának megoldását célzó béketervhez. A kairói székhelyű szervezet vasárnap kiadott közleménye szerint a Damaszkusz által kezdeményezett változtatások éppen a terv lényegét változtatnák meg. Azért is elfogadhatatlanok, mert „drasztikusan módosítanák" az Arab Liga által Szíriába küldendő, 500 fős megfigyelő misszió mandátumát – mutat rá a közlemény.
A liga által kijelölt megfigyelőknek az lenne a feladatuk, hogy ellenőrizzék és biztosítsák a béketerv megvalósítását. A misszió része a szervezet által kidolgozott béketervnek, amelynek elfogadására november 16-i ülésén három napot adott az Arab Liga Damaszkusznak.
Hogy Szíria mit akart megváltoztatni a tervben, azt az Arab Liga konkrétan nem közölte. A MENA egyiptomi hírügynökség jelentése szerint az Arab Liga tagországainak külügyminiszterei csütörtökön megvitatják a Szíriában kialakult helyzetet. A szervezet Szíriával foglalkozó – Algériából, Egyiptomból, Katarból és Szudánból álló – csoportja egy nappal korábban előkészítő értekezletet tart.