Rágalmazási pert veszített a Google
Milorad Trkulja három éve indította a rágalmazási pert, miután a Google jelezte, hogy a 62 éves férfi kérése ellenére sem hajlandó eltávolítani az ominózus találatokat a keresőjéből. Trkulja még a hetvenes években vándorolt ki az akkori Jugoszláviából Melbourne-be, ahol a kontinensnyi ország délszláv kisebbségének egyik ismert képviselője lett – Micky's Folkfest címmel vezetett többek között kisebbségi szórakoztató műsort is a kilencvenes években. Trkulja 2004-ben gyilkossági kísérlet célpontja volt: merénylője egy étteremben akart végezni vele, de Trkulja túlélte, hogy hátba lőtték. A bűnügy máig megoldatlan, a nyomozásról csak annyi szivárgott ki, hogy a rendőrök szerint a gyilkossági kísérletnek nincs köze a melbourne-i alvilághoz.
Trkulja a merényletkísérlet után került maffiózók társaságába, a Google keresője legalábbis ettől fogva kezdett el kiadni véres gyilkosságokról szóló találatokat és ismert alvilági figurákról készült képeket, amelyek nagy része alatt ott virít a „Melbourne Crime” felirat. (Trkulja nevére az első Google-találat egy „Michael Trkulja – Melbourne Crime – Underworld – Ganglands” címen futó cikkre irányít, amely a 2004-es incidensről az első mondatban megjegyzi, hogy a támadó egy „bérgyilkos” volt a melbourne-i St Albans étteremben.) A férfinak egy idő után elkezdett nem tetszeni, hogy a neve rendre bűnözőkével kapcsolatban merül fel, ami miatt állítólag megtörtént, hogy ismerősei szándékosan kerülték, és senki nem akart vele egy asztalnál ülni egy esküvőn. 2009-ben ezért megkérte a Google-t, hogy szűrje ki az inkrimináló találatokat a keresőjéből, amelyek a jó hírnevét sértik, de elutasító választ kapott. A Google azt mondta, amit végig a perben is, vagyis hogy a keresési algoritmus nem felel a felajánlott találatokért, és a cég amúgy sem kiadóként működik, hanem csak „ártatlanul” terjeszt információkat. (A több kép alatt is szereplő „Melbourne Crime” felirat egy már megszűnt honlap címe volt.)
A Google érvét ugyan elfogadták Victoria szövetségi állam legfelső bíróságán, de úgy ítélték meg, hogy a cég csak addig védekezhet ezzel, amíg egy-egy érintett személy panaszt nem nyújt be az esetleg sértő találatok miatt. Ahogy az Australian felhívja a figyelmet, emiatt az ügy még precedensértékű lehet, ha ugyanis a Google-t Ausztráliában kiadónak nyilvánítják, az peráradatot zúdíthat a cég nyakába.
A per bírája két héten belül dönt arról, hogy Trkuljának milyen összegű kártérítés jár, és a Google addig fellebbezhet még a döntés ellen. A férfi korábban egyébként a Yahoo ellen is tett feljelentést rágalmazásért; akkor 225 ezer dolláros kártérítést kapott, de azt állítja, nem a pénz érdekli.