Radicová elnézést kért Bécsben elődje miatt
A szlovák kormányfő, miután vasárnap este tárgyalt Werner Faymann osztrák szövetségi kancellárral az újságíróknak elmondta: – Elfogadtam vendéglátó partnerem érveit és elnézést kértem az osztrák féltől, amiért idén májusban csupán az újságokból értesültek az előző szlovák kabinet döntéséről a mohi atomerőmű harmadik és negyedik blokkjának felépítéséről. Egyúttal pedig ígéretet tettem arra, hogy az erőművek kapcsolatos további döntéseket csupán a biztonsági kockázatokat vizsgáló szakértői vegyesbizottság álláspontjának ismeretében hozzuk meg, s erről a kormány illetékesei tájékoztatják osztrák partnereinket – közölte a miniszterelnök asszony. Kifejtette: a szövetségi kancellár arról is tájékoztatta őt, hogy Ausztria jogi lépéseket tervez a jelentős számú illegális munkavállalók visszaszorítására, ezt azonban úgy kívánja megoldani, hogy ne rontsa az érintett országokkal kialakult jó kapcsolatokat. Faymann a bankadóval kapcsolatos álláspontjáról is kérdezte a vendégét, aki erre azt válaszolta, hogy Szlovákia egyelőre vizsgálja ennek a lehetséges intézkedésnek a következményeit.
Ausztria köztudottan évek óta ellenzi a német, a cseh és a szlovákiai atomerőművek bővítését. Bécs több mint hat éve csak azzal a feltétellel ratifikálta Szlovákia uniós csatlakozási szerződését, hogy Pozsony legkésőbb 2006-ban, illetve két évvel később bezárja az elavultnak tartott jászlói (Jaslovské Bohunice) atomerőművet, ami meg is történt.
Azóta a magyar határhoz közeli, s Bécstől alig száz kilométerre levő mohi (Mochovce) atomerőmű két reaktora termeli Szlovákia villanyáram-szükségletének mintegy 55 százalékát. A Szlovák Villanyművek többségi tulajdonrészét birtokló olasz Enel és a Fico-kabinet tavaly döntött a 70 százalékban elkészült, a tőkehiány miatt azonban félbehagyott harmadik és negyedik reaktor üzembe helyezéséről. A döntés ellen tiltakoztak a szlovák környezetvédők, akik szerint a francia Areva és a német Siemens biztonsági berendezései sem tudják teljes mértékben hatástalanítani az elavult, orosz tervezésű blokkok miatti kockázatokat. Idén májusban pedig bekérették az osztrák külügyminisztériumba a szlovák nagykövetet, s tudomására adták: Pozsony úgy zárta le a 3. és 4. blokk építésével kapcsolatos nemzetközi környezeti hatásvizsgálatot, hogy nem válaszolt minden részletre terjedően az Ausztria által feltett, a biztonságra vonatkozó kérdésekre.
Niki Berlakovich osztrák környezetvédelmi miniszter szerint Szlovákia ezzel a magatartásával megsértette Ausztriát. Robert Fico exkormányfő az osztrák tiltakozásokat indokolatlannak tartotta. Lubomír Jahnátek volt szlovák gazdasági miniszter szervilis magatartásnak minősítette Radicová vasárnap esti gesztusát.