Estig van még szlovák kormány
„A Szlovák Köztársaság miniszterelnöke számára elfogadhatatlan, hogy megengedje Szlovákia elszigetelését. Sajnálom, hogy a koalíciós partner a kompromisszumos ajánlatot nem fogadta el” - indokolta kedd délelőtti bejelentésében Iveta Radicová, miért kapcsolja össze a eurós mentőalap (EFSF) kibővítéséről szóló szavazást a kormányról szóló bizalmi szavazással.
Döntése azt jelenti, hogyha a parlament nem szavazza meg az eurós mentőcsomagot, megbukik a kormány. Ez utóbbi azért valószínű, mert a koalíciós Szabadság és Szolidaritás (SaS) úgy döntött, hogy az esti órákra tervezett szavazáson nem vesz részt, és a koalíció 22 szavazatot veszít. Mivel korábban ugyanilyen döntést jelentett be a négytagú Egyszerű Emberek csoport is, a mentőalapot csak az ellenzék támogatásával lehetne elfogadni. Esély erre túl sok nincs: Robert Fico, a tavalyi választásokon győztes Smer-Szociáldemokrácia elnöke jelezte, pártja képviselői jelen lesznek a szavazáson, de nem fognak voksolni. A volt kormányfő szerint a koalíciós pártok egyike sem kereste meg, hogy támogatásra kérje alakulatát.
A négy koalíciós párt közül három – a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd – támogatja az eurós alap bővítését, míg a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) határozottan ellene foglal állást. A három párt kedden ismételten azt javasolta a liberálisoknak, szavazzák meg az eurós mentőalap jogköreinek kibővítését, aminek fejében a jövőben az SaS vétójogot kapna minden egyes konkrét államnak nyújtandó segélynél, illetve szabadon dönthetne arról, hogy megszavazza-e a végső, tartós mentőalapot. Az SaS ezt kedden megint elutasította.
Radicová délelőtti bejelentésében azt mondta, most nincs semmi értelme a helyzet felelőseit keresni, mert azok ismertek. A lényeg: be kell bizonyítani, hogy Szlovákia megbízható partner. „Nem tehetünk úgy, hogy mi itt Európa szívében valamiféle Robinsonként meg tudjuk oldani a minket körülvevő problémákat” - mondta újságíróknak a láthatóan fáradt és csalódott kormányfő.
Attól, hogy a Radicová-kormány megbukik, az EFSF még nem kerül vele együtt a süllyesztőbe: mivel nemzetközi szerződésről van szó, a szlovák parlament annyiszor szavazhat róla, ahányszor csak akar. Elfogadásához 76 képviselő voksára van szükség. A 150 tagú törvényhozásban a koalíció normális esetben 79 szavazatot tudhat magáénak.