Rácsok mögött a román médiamogulok egyike
A csőd nyomán mintegy 300 ezer romániai polgár pénze veszett oda, a tiltakozások és a perek egymást követték. Időközben a FNI két kulcsfontosságú alakja, Ioana Maria Vlas és Nicolae Popa kereket oldott. Vlas Izraelbe menekült, Popa Indonéziában kötött ki. Vlas később hazatért, elítélték, és jelenleg is börtönben ül. Popát is elítélték, 15 év börtönre, ő azonban a végrehajtás elől menekült külföldre, de mindmáig nem lehet biztosan tudni, hogy kinek a segítségével.
Vantu időközben az egyik legnagyobb román médiakonszern, a Realitatea-Catavencu vállalatcsoport tulajdonosává vált, ma azonban tulajdonosi érdekeit már strohmannok útján érvényesíti. Tény, hogy Vantu és Traian Basescu elnök közeli viszonyban álltak, ez azonban később megromlott, és Vantu a szociáldemokrata-liberális érdekcsoporthoz került közelebb.
Egyebek között ez is lehetőséget kínált Basescunak arra, hogy az ország romlásáért, a korrupció burjánzásáért a „pártbárók” mellett a „sajtómogulokat” tegye felelőssé. Az államelnöknek ez annyira jól sikerült, hogy 2009 őszén, a döntő tévévitában, elegendő volt beismertetnie fő ellenfelével, Mircea Geoana szociáldemokrata elnökjelölttel, hogy előző éjjel Vantu lakásán járt, és Geoana el is vesztette a választásokat. A Vantu által ellenőrzött Realitatea TV azóta is ádáz kampányt folytat Basescu ellen.
Vantut most azzal vádolják az ügyészek, hogy a jogerősen börtönre ítélt Popának segített elszökni Romániából, majd évekig pénzelte, hogy Indonéziába maradjon, és ne térjen haza. Sőt, a román sajtó már arra is fényt derített, hogy Vantu egy volt Securitate-tisztet alkalmazott és küldött ki Dzsakartába, „hogy Popára vigyázzon”. Popát végül tavaly decemberben vették őrizetbe Indonéziában, kiadatása folyamatban van.
A „sajtómogult” – gépkocsivezetőjével és egyik moldovai üzlettársával együtt – pénteken vették őrizetbe, és szombatra virradóan a bukaresti bíróság 29 napra letartóztatásba helyezte. A bukaresti Gandul napilap hétfői számában közölt részleteket Vantu helyzetéről. Két, korrupció miatt letartóztatott rendőrrel osztja meg a 16 négyzetméteres cellát, reggelire ízet és teát, ebédre paraszt-csorbát és krumpli gulyást, vacsorára pedig rizses-zöldséges tokányt kapott. A lap epésen jegyezte meg, hogy a börtöni menü köszönőviszonyban sincs a bukaresti elitvendéglők kínálatával.