Rabszolgaként dolgoznak a csomagküldők munkásai
Günter Wallraff ismét alámerült - és ezúttal egy német csomagküldő cég embertelen munkakörülményeiről rántotta le a leplet. A 69 éves német oknyomozó újságíró szokás szerint néhány évvel fiatalabbra maszkírozta magát, parókát vett, jól a szemébe húzta a simléderes sapkát, majd egy hónapra beállt a melósok közé. Vitt magával mikrofont és kamerát is, így szerdán a német RTL nézői is szembesülhettek a csomagküldő szolgálatok világával. Szándékosan a karácsony előtti időszakot választotta, hogy a legstresszesebb körülményeket is megtapasztalja -írta a Die Zeitban, ahol több részletben olvashatók az élményei. A vásárlóknak persze nagyon kedvező az internetes vásárlási lehetőség, manapság mindent meg lehet rendelni, ráadásul olcsóbban, sőt házhoz szállítással. De ki fizeti meg ennek az árát?
Természetesen a munkavállalók. A csomagszállító cégnél - a legnagyobb európai, a GLS német leányvállalatáról van szó - nem ritka a napi 14 óra munka sem. A munkavállalók reggel ötkor gyülekeznek a raktárban, órákon keresztül szortírozzák és pakolják a csomagokat. Nem számít, ha köztük nem egy jóval többet nyom a megengedett 40 kilónál. Aztán bevágódnak a kocsiba, és este hatig meg sem állnak, végül az irodában még némi papírmunkával, takarítással vezetik le a napi feszültséget. És hogy menyit kapnak mindezért? Óránként 3- 5 eurót, havi bruttó 1300-1500 eurót. Nem jár pénz a túlórákért, sem az esti műszakért. Nincs idő enni, szusszanni, egész nap hajtani kell. Télen, a jeges utakon nyári gumikkal csúszkáltak az autók, mert téli gumira nem telik. A munkavállalók sem bejelentett alkalmazottak, hanem álvállalkozók, akiknek a GLS sem a beteg-, sem a balesetbiztosítását nem fizeti. - Így néz ki a modern rabszolgatartás, ma, Németország közepén - fogalmaz Wallraff, aki azon sem csodálkozott, amikor egy fiatal kollégája halálos autóbalesetet szenvedett: egy percre elaludt a volánnál.
A magát korábban török vendégmunkásnak álcázó, majd a Bild Zeitunghoz is beépült újságíró hiányolja a szakszervezeteket és kifogásolja az embertelen körülményeket, a megalázóan alacsony béreket. Az adás után megszólalt a GLS is, amely egyoldalúsággal vádolja az újságírót, és alaptalannak nevezte a bírálatokat. De mint a Süddeutsche Zeitung cikkírója felveti, a tévénézőket ezúttal nem sokkolta Wallraff leleplezése. A német mindennapokban ugyanis sokan megtapasztalták már ezt a helyzetet: a nyolcórás munkaidő, a hatékony szakszervezetek már rég a múlté. Ma mindenki örül, ha munkája van, és ezért sok mindent hajlandó eltűrni - a piac pedig ezt kíméletlenül ki is használja.