Putyin kapná a kínai Nobel-békedíjat

Peking hivatalosan ellenzi, hogy a jelenlegi orosz miniszterelnök részesüljön az alternatív kitüntetésben: az ítélőbizottságot egyszerűen feloszlatták.

Vlagyimir Putyin jelenlegi orosz miniszterelnök ítélték a Konfuciusz-díjat, Kína válaszát a Nobel-békedíjra – hozták nyilvánosságra szerdán. Az indoklás szerint a kormányfő a líbiai NATO-beavatkozás elleni fellépéséért részesül az elismerésben. Akkor is, ha Peking hivatalosan ellenzi Putyin kitüntetését: a díj kihirdetése után a kulturális minisztérium egyszerűen feloszlatta az ítélőbizottságot. A testület elnöke, Csiao Da-mo (Qiao Damo) szerint a ceremóniát ettől függetlenül megtartják. Csiao szerint Putyin az idén kimagaslóan sokat tett a világbékéért. Az nem világos, hogy maga az orosz kormányfő tud-e egyáltalán a kitüntetéséről.

Vlagyimir Putyin jelenlegi orosz miniszterelnök
Russian Prime Minister Vladimir Putin (L) holds a dental borer as he jokes with Governor of Belgorod region Yevgeny Savchenko at a dental room of a local hospital in the village of Golovchino in Belgorod region November 15, 2011. REUTERS/Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Pool (RUSSIA - Tags: POLITICS HEALTH TPX IMAGES OF THE DAY) THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

A kínai bizottság egyik korábbi közleménye egyébként a csecsen háború alatt tanúsított magatartása miatt is méltatóan szólt Putyinról. „Vaskeze és keménysége sok orosz emberben keltett mély benyomásokat, egy olyan ember képét, aki a stabilitás és a biztonság korát biztosítja országának” – hangzik a meleg hangú közlemény. A Konfuciusz-díjat Peking azután alapította, hogy tavaly egy kínai emberi jogi aktivista, Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kapta a Nobel-békedíjat. Liu 2008 óta börtönben van.

Tavaly a Konfuciusz-díjjal egyébként egy tajvani politikust, Lien Chent jutalmazták, de a távolmaradó államférfi nevében egy kislány vette át az elismerést. Idén a ceremónia időpontját december 9-re, a Nobel-békedíj átadóünnepsége előtti napra tűzték ki. Bár a kínai kulturális minisztérium már szeptemberben közölte, idén nem osztják ki a díjat, Csiao Hongkongban „független értelmiségiek és művészek” részvételével intézetet hozott létre. „Úgy érzem, a Nobel-békedíj nagyon messzire távolodott attól, amit békének hívnak. A nyugati értékek nem tökéletesek: egyensúlyt kell létrehozni velük szemben” – mondta Csiao az AFP francia hírügynökségnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.