'Tolvajoknak börtönben a helyük'
A Mihail Hodorkovszkijra, a Yukos (Jukosz) egykori kőolajkonszern 2005 óta börtönben lévő volt főrészvényesére vonatkozó kérdésre válaszolva Putyin megerősítette korábbi álláspontját, s kijelentette: Hodorkovszkijt meglehetősen nagy értékű, sok milliárd rubeles lopással vádolják. „Tolvajoknak börtönben a helyük" - hangoztatta a miniszterelnök. Megismételte azt is, hogy gyilkosságokról is szó van, bár annyiban módosította a korábban mondottakat, hogy nem személy szerint Hodorkovszkijról beszél, azonban a Yukos biztonsági szolgálatának vezetője gyilkosság miatt ül börtönben. Emellett a kormányfő véres részletekkel szolgált a gyilkosságokról.
„A bírósági rendszer - mint ismert - Oroszországban a világon a leghumánusabbak között van, s úgy kell tekinteni, hogy a felhozott vádak a bíróság előtt bizonyítást nyertek" - mondta Putyin. Emlékeztetett rá, hogy Bernard Madoffot az Egyesült Államokban 150 év szabadságvesztésre ítélték, és úgy vélte, ehhez képest az orosz törvények sokkal liberálisabbak. A Hodorkovszkij elleni második perben szerdára volt kitűzve az ítélet kihirdetése, de elhalasztották. A lapok feltételezése szerint azért, mert vagy még nem dőlt el a körülötte folyó politikai harc, vagy olyan időpontban akarják közzétenni az ítéletet, amikor az ünnepek miatt nem tud rá figyelni a világ.
A műsorvezetők az elsők között tették fel a szerda esti moszkvai rendbontásokkal, a kaukázusi migránsok és az orosz nacionalisták közötti összecsapásokkal kapcsolatos kérdést. Putyin hangsúlyozta: fel kell lépni a rendvédelmi szervek, főleg a rendőrség köreiben mutatkozó negatív jelenségek ellen, de nem szabad egyformán „sötét színben feltüntetni" a rendvédelmi szerveket. „Meg kell érteni, hogy ezek a szervek rendkívül fontos szerepet töltenek be az államban, és nem szabad őket cserben hagyni" - mondta. Kijelentette, hogy bármiféle szélsőségesség ellen keményen fel kell lépni, a liberálisoknak is meg kell érteniük, hogy rendnek kell lenni, és ezt a rendet fenn kell tartani. Hangsúlyozta azonban, hogy a szombati és a szerdai rendbontásokat nem Jegor Szviridov szurkoló megölése váltotta ki, hanem a hatalom nem megfelelő reagálása okozta.
Szólt az utóbbi hónapokban nagy feltűnést keltő két bűnügyről is: a kubanyi Kuscsovszkajában egy 12-szeres gyilkosság nyomán kiderült, hogy egy bűnbanda tartotta évek óta rettegésben a környéket, s hasonlókra derült fény Gusz Hrusztalnijban is: Putyin ezzel kapcsolatban a nyomozás hatékonyságát illető reményét fejezte ki. A gazdasági mutatók között elmondta, hogy idén az ipari termelés 8,5-8,6 százalékkal nő, miközben tavaly közel 10 százalékkal csökkent. A GDP Putyin szerint 3,8 százalékos növekedést mutat a tavalyi 7,9 százalékos visszaesés után, az infláció várhatóan 8,5 százalékot tesz ki a tavalyi 8,8 százalék után. A költségvetési hiány 3,5-3,8 százalék lesz, s ez kevesebb, mint számos fejlett országban - mondta, s hangsúlyozta: a nyugdíjkorhatárt nem emelik.
Azt mondta, Oroszország 5,3 milliárd dollárt veszít azzal, hogy január 1-jétől vámmentesen szállítja Fehéroroszországnak a kőolajat, ebből mintegy 3 milliárdot kompenzál az olajból ott készülő termékek vámja, amelyeket Oroszország kap meg, de Fehéroroszország elkötelezte magát az Oroszországgal való gazdasági integráció mellett, és ez támogatást érdemel.
Putyinnak számos hétköznapi, de a helybelieket erősen érintő kérdést tettek fel, és nem keveset panaszkodtak. Ilyenkor az a szokás, hogy a felvetett kérdéseknek utána néznek, és többnyire megoldják a problémát. Az orosz kormányfő az élő televíziós műsorral egy, még az elnöksége idején bevezetett hagyományt követ, s minden évben több a kérdés, hosszabb az adás: idén négy és fél órán át tartott. A műsor kezdetéig több mint másfél millió kérdés érkezett be telefonon, sms-ben, interneten és postán az adás néhány napja működő központjába.
Megfigyelők szerint már javában folyik az elnökválasztási küzdelem, bár ezt mind Putyin, mind Dmitrij Medvegyev államfő cáfolja azzal, hogy amikor elérkezik annak ideje, közösen döntenek majd a kampány megindításáról. Mindazonáltal idén első ízben Medvegyev is társalgott a néppel, csakhogy az elnöknek az általa kitartóan népszerűsített interneten lehetett kérdéseket feltenni.
Nemzetközi tiltakozás a megbélyegzés ellen
Hodorkovszkij volt olajmágnás ügyvédei és nemzetközi szervezetek tiltakoztak az ellen, hogy Vlagyimir Putyin kormányfő csütörtökön egy élő televíziós adásban „tolvajnak” nevezte Hodorkovszkijt, s kijelentette, hogy bűnössége bizonyítást nyert. Az ügyvédek még az élő adás idején leszögezték, hogy Putyin kijelentései sértik az ártatlanság vélelméról szóló elvet és megnehezítik az igazságos ítélet meghozatalát. Az Amnesty International és a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezetek, valamint a legismertebb orosz jogvédők hasonló aggodalmaiknak adtak hangot. Putyin már korábban is többször hangoztatta meggyőződését, amely szerint Hodorkovszkij bűnös. Oroszország egykor leggazdagabb emberének bebörtönzése, Hodorkovszkij cégének, a Jukosznak (Yukos) a feldarabolása köztudottan Putyin akkori államfő nevéhez kötődik, s az ellenzék és a nemzetközi közvélemény szerint Hodorkovszkij politikai ambícióival állt összefüggésben. A 2005 óta bebörtönzött Hodorkovszkij és üzlettársa, Platon Lebegyev ellen folyó második perben szerdára tűzték ki az ítélethirdetést, ezt azonban december 27-re halasztották.
A halasztás okát a Vedomosztyi című tekintélyes napilap szerint egyes források abban látják, hogy Danyilkin bírónak nem volt elég ideje az ítélet meghozatalára és/vagy az indoklás leírására. Mások úgy vélik, a halasztás oka az, hogy az újságírók és az egész világ figyelmét ilyenkor a karácsonyi ünnepek kötik le, úgymond nem figyelnek másra, de van olyan vélemény is, hogy még nem dőlt el a kérdésben a kulisszák mögött folyó politikai harc. A lapnak Mihail Vinogradov politológus kijelentette: megfelel a mai oroszországi hatalom stílusának, hogy az ünnepi napokra teszi az ítélet kihirdetését, amikor a lehető legkisebb hatást kelti. Ugyanakkor a december 27-i időpontot rosszul jelölték ki, mert az indoklás felolvasása akár egy hétnél is tovább tarthat, vagyis a világban már javában újra működik majd a sajtó. Oroszországban január első kilenc napja munkaszünet. A Vedomosztyi szerint azok, akik vezetői csoportok közötti hatalmi harcot sejtenek a halasztás mögött, úgy vélik: az időpont eltolása talán Hodorkovszkijnak és Lebegyevnek kedvez. Ezek a források reményt keltőnek találták, hogy a központi tv-csatornán és a Rosszija tévéadón szerdán egészen semleges műsorokat sugároztak a Jukoszról.
Oroszországban azon kevesek, akik figyelemmel követik a pert, a majdani ítéletet próbakőnek tekintik Dmitrij Medvegyev elnök feltételezett liberális voltát illetően. Tény, hogy amennyiben elítélik a két üzletembert, az igen jelentősen károsítja majd Medvegyev hazai és külföldi tekintélyét.