Putyin: Nem akarunk senkit arra tanítani, hogyan kell élni
Az orosz elnök abban bízik, hogy tárgyalásos úton sikerül rendezni az ukrajnai politikai válságot. Vlagyimir Putyin a Kremlben, a független Oroszország alkotmányáról tartott népszavazás huszadik évfordulóján elmondott évértékelő beszédében kijelentette: reméli, hogy a kormány és az ellenzék olyan megállapodásra jut, amely az ukrán nép érdekeit szolgálja és megoldást hoz a felhalmozódott problémákra. Ugyanakkor azt is hangoztatta, hogy Moszkva kész szakértői szinten folytatni az egyeztetéseket Kijevvel az Oroszország vezette vámunióval való együttműködésről. Oroszország senkire sem erőlteti rá az akaratát, de készen áll, a folytatásra, ha „a barátainkban van igény a közös munkára” – hangoztatta az elnök.
Putyin azt is kijelentette, hogy Moszkva nem pályázik valamiféle szuperhatalmi szerepre, világ- vagy regionális hegemóniára. „Nem sértjük meg senkinek az érdekeit, nem erőltetjük rá senkire a védnökségünket és nem akarunk senkit arra tanítani, hogyan kell élni” – mondta, a Reuters jelentése szerint az Egyesült Államokat bíráló korábbi kifejezéseit megismételve. Szavai szerint Oroszország olyan vezető erővé kíván válni, amely védelmezi a nemzetközi jogot, tiszteletben tartja a nemzeti szuverenitást és a nemzetek függetlenségét. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy senki ne kergessen olyan illúziót, amely szerint katonai fölényt szerezhet Oroszországgal szemben. „Sohasem hagyjuk, hogy ez megtörténjen. Oroszország válaszolni fog ezekre a politikai és katonai kihívásokra” – mondta.
Több mint egyórás beszédében Putyin főleg belpolitikai kérdéseket elemzett. Büszkén közölte például, hogy 1991 óta az idei év első tíz hónapjában nőtt először természetes módon az ország népessége. Sürgette, hogy – egyebek közt lakásépítésekkel – segítsenek állandóvá tenni ezt a tendenciát, mert szerinte Oroszországban a háromgyermekes családnak kell normává válnia.
Az Oroszországot súlyosan érintő etnikai konfliktusokról úgy vélekedett, hogy azokért egy „sajátos, erkölcstelen internacionálé” a felelős, amely az ország déli régióiból érkezett, elszemtelenedett bevándorlókból, a rendfenntartó erők korrupt, az etnikai maffiát fedező munkatársaiból és a bármilyen hétköznapi tragédiát vandalizmus ürügyeként felhasználni kész, úgynevezett orosz nacionalistákból áll. Az elnök ugyanakkor arra is felszólított, hogy ellenőrizzék szigorúbban az Oroszországban élő külföldieket, ott tartózkodásuk célját. Putyin elsősorban a vízummentes utazási lehetőséget kihasználva, a szovjet utódállamokból érkező bevándorlókra utalt. A tehetséges fiatalokat azonban ezekből az országokból is szívesen látná: egyik javaslata értelmében felvételivizsga-központokat kellene létrehozni a Független Államok Közösségének tagországaiban, hogy aki szeretne, könnyebben bejuthasson onnan oroszországi felsőoktatási intézményekbe.