Putyin megerősödve jött ki a harcból

A főpróba jól sikerült. A kormányzó pártnak, az Egységes Oroszországnak (JeR) és vele együtt Vlagyimir Putyin államfőnek nincs oka aggodalomra.

Az egy év múlva esedékes orosz parlamenti választások szempontjából meghatározónak tartott, hét végi helyhatósági választások megerősítették a hatalomban lévők pozícióit: mintegy 59 millió embert, a szavazópolgárok közel felét szólították az urnákhoz, és a voksolás eredményeként a JeR adhatja a most megválasztott 21 kormányzó, valamint a helyi képviselő-testületek tagjainak többségét. A nyugat-szibériai kemerovói régiót 1997 óta irányító Aman Tulejev például a voksok csaknem 97, a nyáron vizes világbajnokságot „rendező” Rusztam Minnihanov tatár elnök több mint 94 százalékát gyűjtötte össze, de több más helyen is 70–80 százalékot hoztak a kormányzó párt jelöltjei.

Erős csapat. Vlagyimir Putyin (jobbra) és az NHL-ben, a Washington Capitalsben játszó orosz sztár, Alekszandr Ovecskin (balról a harmadik) egy jótékonysági jégkorongmeccsen Szocsiban
Erős csapat. Vlagyimir Putyin (jobbra) és az NHL-ben, a Washington Capitalsben játszó orosz sztár, Alekszandr Ovecskin (balról a harmadik) egy jótékonysági jégkorongmeccsen Szocsiban
Mihail Klimentyev / Reuters

Nincs ok tehát a politikai kurzus módosítására. Még akkor sem, ha egyes régiókban érzékelhető a hatalmi párt bizonyos eróziója, ami részben az Ukrajna-politikája miatt Moszkva ellen elrendelt nyugati szankciók következménye, részben a párt „morális elhasználódásával”, vagyis azzal magyarázható, hogy nagyon régóta van az orosz politika élén – magyarázta a Népszabadságnak Alekszandr Satyilov, az orosz kormány mellett működő pénzügyi akadémia szociológiai-politológiai karának dékánja. Ugyanakkor „figyelmeztető csengőnek” nevezte, hogy bizonyos helyeken erősödtek a baloldali pártok (a kommunisták és néhány kisebb szervezet), ami jelzi: a társadalmi-gazdasági válság, a nadrágszíjmeghúzás miatt különösen fontossá váltak a szociális ügyek. Közvetlen veszélyt persze ez sem jelent a kormányzó erőre, ám mutatja, hogy a politikai irányvonal bármilyen határozatlansága társadalmi erjedéshez vezethet, ennek kimenetét viszont nehéz megjósolni.

Politikai-gazdasági megrázkódtatás szerinte nem várható Oroszországban, márpedig ahhoz, hogy a liberális ellenzék hatalomközelbe kerüljön, a helyzet destabilizálódására, a tiltakozóhangulat erősödésére lenne szükség. Nehéz helyzetben vannak ezek az erők, mert az államigazgatási gépezet nyomást gyakorol rájuk, és mert nem a most – egyebek közt a nyugati büntetőintézkedések szülte dac miatt – népszerű, „óvatos nagyhatalmi ideológiai irányvonalat” képviselik, sőt bizonyos körökben hazaárulókat látnak bennük.

Kényelmes partner viszont a hatalomnak a parlamenti ellenzék, a kommunisták, a „liberális demokraták” és az Igazságos Oroszország nevű formáció. Mindegyik támogatja az erős államra épülő, „mérsékelten nagyhatalmi-hazafias politikai trendet” – fejtegette Satyilov. Szerinte a külpolitikában sem várható változás, ez a terület akkor számít kampánytémának, ha a szavazók „sérülékenynek” tartják az atomhatalom-országot. Ilyen helyzet volt az 1990-es és 2000-es évek fordulóján, amikor revansista hangulat, szovjetnosztalgia jelent meg Oroszország nemzetközi szerepének, tekintélyének csökkenése miatt. Ma azonban a lakosság többsége elégedett a külpolitikával – tette hozzá.

Hasonló állásponton van Alekszej Makarkin. A Politikatechnológiai Központ moszkvai elemző cég vezérigazgató-helyettese szerint – bár a törvényhozásnak kevés befolyása van a külpolitikára – a parlamenti pártokat összeköti a „krími konszenzus”, a fekete-tengeri félsziget bekebelezésének támogatása. A kül- és biztonságpolitikában, a védelmi kérdésekben könnyedén megállapodnak egymással, hiszen mind nyugatellenesek, s még versengenek is ebben – mondta lapunknak a politológus, aki úgy véli, a parlamenti ellenzék legfeljebb a Medvegyev-kormány gazdaságpolitikáját támadja, mert azt „túlságosan nyugatiasnak” tartják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.