Püspökből apa és elnök
A paraguayi püspöki kar nyilatkozatban kért szerdán bocsánatot az egyház képviselőinek bűneiért. A püspökök egyúttal nyilvánosan felszólították az egyház valamennyi szolgáját, hogy viselkedésükben igazodjanak fogadalmaikhoz.
A nyilatkozat időzítése aligha véletlen: Fernando Lugo, a dél-amerikai ország elnöke hétfőn nyilvánosan vállalta az apaságot egy kétéves kisfiú esetében, akit kedden már Guillermo Armindo Lugo néven anyakönyveztek Asunciónban. Dél-Amerikában ez nem rendkívüli eset: két perui elnök, Alejandro Toledo és Alan Garcia is házasságon kívüli apaságot vállalt fel.
Fernando Lugo esete azonban kissé eltér az elődeiétől. Guillermo Armindo 2007. május 4-én született, eszerint édesanyja, a most 26 éves Viviana Rosalith 2006 őszén esett teherbe, amikor Fernando Lugo még San Pedro tartomány püspöke volt. 2006 decemberében kérte a Vatikánt, hogy mentsék fel az egyházi szolgálat alól, mert indulni akar a paraguayi elnökválasztáson. A Szentszék ekkor „felfüggesztette”, majd a pápa csak 2008 júliusában, az elnöki beiktatást megelőzően mentette fel egyházi esküje alól.
Viviana nem titkolja, hogy a szegények püspökeként emlegetett Lugo beszédei hódították meg szívét, így állítólag kapcsolatuk 16 éves kora óta tart. A keresetet egy ügyvéd segítségével írta meg, Lugo viszont még a bírósági tárgyalás előtt vállalta az apaságot.
Az elnöki hivatal bejelentette, hogy Lugo elnöki fizetésének felét ajánlotta fel fiúgyermeke eltartására. A volt püspök beiktatásakor, 2008 augusztusában elnöki fizetését, 15 millio guaranit (3 ezer dollárt), egy alapítványnak ajánlotta fel, mostantól ennek felét a kis Guillermo kapja. Egy tévéinterjúban Lugo azt is bejelentette, hogy mandátuma lejárt, 2013. augusztus 16. után szívesen visszatérne az anyíaszentegyház kebelére valamilyen tisztségben. „Szerencsére a katolikus egyház nagyon toleráns, és sok olyan hely van, ahol dolgozhatnák távozásom után” – bizakodott a jelenlegi államfő.
A paraguayai Ultima Hora kolumnistája, Alfredo Boccia szerint a közvéleményt ugyan megosztja az ügy, de a többség úgy véli, hogy Lugo „okosan elébe ment a kínos hírnek, hogy elcsitítsa a botrányt”. Így legtöbben „magánügynek” tekintik a történteket.