Puccs után lázadások Maliban
Kidal a régió központja, a városnak 40 ezer lakosa van, a tuareg felkelőknek ez az eddigi legnagyobb sikere. Kidal után az északi Gao városát is megtámadták a lázadók. Gaóban 87 ezren laknak, és itt van az északi országrész egyik legnagyobb helyőrsége.
A tuaregek egy saját országrészt szeretnének maguknak, a felkelések már január óta tartanak. Kidalban állítólag iszlamista harcosok is segítettek a tuaregeknek. Gaoban viszont nehezebb dolguk lesz, mivel Kidalban a várost védő katonák nagy része szintén tuareg volt. Ha Gao is elesik, akkor a kormány északon már csak egy nagyobb várost irányít, Timbuktut.
Amadou Sanogo kapitány, a katonai puccs vezetője azonnal külföldi segítséget kért. Kidal elvesztése nagy csapás a kormány számára, a városban ugyanis van egy nagy katonai központ. A lázadóknak azért volt könnyű dolguk, mert a puccs óta a katonai vezetők elsősorban a kormányalakítással és a külföldi kapcsolatok fenntartásával vannak elfoglalva, és nem törődtek az északi lázadásokkal.
A katonaság annak érdekében, hogy megvédje a helyi lakosok életét, kivonult a városból. Az utóbbi években a tuaregek többször is fellázadtak, a kormány ugyanis figyelmen kívül hagyta követeléseiket. A legutolsó nagyobb lázongás azután történt, hogy a harcosok közül sokan visszatértek Líbiából, ahol Moammer Kadhafit támogatták. A tuaregek ráadásul két csoportra bomlottak, az egyik például be akarja vezettetni a saría jogrendszert.
Sanogo kapitány ugyan nem említette Kidal elfoglalását, de az újságíróknak azt mondta, hogy a helyzet kritikus. –Malinak szüksége van a külföldi országok támogatására, hogy megvédhessük a civil lakosságot és az ország területi integritását.
A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (Ecowas) azt kérte, hogy Sanogo mondjon le a hatalomról, erről azonban egyelőre nincs szó. A szervezet elnöke, Kadre Desire Ouedraogo csütörtökön kijelentette, hogy 72 órát adnak. Ha eddig nem távozik Sanogo, akkor az Ecowas 15 tagja megtiltja, hogy Mali használja a kikötőit, és letiltják a szenegáli központi bankból induló pénzügyi tranzakciókat. Kidal elfoglalása és Gao megtámadása után az Ecowas készültségbe helyezett egy 2000 fős katonai egységet.
A szankciók bejelentése miatt rengetegen próbálják meg kivenni pénzüket a bankokból Maliban. A BBC tudósítója szerint a lakosok fel vannak háborodva, hogy húszévnyi demokrácia után ismét a katonaság van hatalomban, habár az elűzött kormánnyal sem voltak már elégedettek, néhányan pedig úgy érzik, hogy az Ecowas túl keményen bánik Malival.