Puccs jöhet Thaiföldön
Jinglak Sinavatra thaiföldi miniszterelnök a vasárnapra kitűzött általános választások megtartása mellett döntött kedden, annak ellenére, hogy a választási bizottság a halasztásra szólította fel. Mintegy három órán át tartott a tárgyalás az egyik bangkoki támaszponton, amely előtt többszáz fős csoport tüntetett a kormány lemondásáért. A találkozón a választási bizottságnak mind az öt tagja azzal érvelt, hogy a jelenlegi politikai légkörben nem lehet erőszak nélküli választásokat tartani. Intő jel erre nézve, hogy vasárnap is a kormányellenes tüntetők mintegy 60 irodánál megakadályozták az előválasztást. A bizottság szerint az erőszak veszélyén túl azért sem célszerű megtartani a választásokat, mert a képviselői mandátumok jelentős részét nem fogják tudni eldönteni, így akár fél évig is parlament és kormány nélkül maradhat az ország.
A találkozót követően Pongthep Thepkancsana miniszterelnök-helyettes, aki a kormányzó Pheu Thai párt jogi szakértője, arra hivatkozott, hogy a demokrácia és az alkotmány értelmében most kell megtartani a választásokat, ugyanis a parlamentet már két hónapja feloszlatták. Szerinte halasztás akkor sem jöhet szóba, ha az alkotmánybíróság egy hete megadta a zöld jelzést ehhez.
A Pheu Thai párt főleg az ország északi részében élő szegény paraszti rétegek, az úgynevezett vörösingesek támogatásában bízva reméli, hogy nyer az előrehozott választáson. Jinglak kormánya a november eleje óta tartó demonstrációk miatt „béna kacsa”, és a választási bizottság által javasolt három-négy hónapos halasztásig a kormány ugyancsak működésképtelen maradna. Szuthep Thaugszuban, a kormányellenes tüntetők fő szószólója ugyanis világossá tette, hogy mindaddig folytatják Bangkok központi részein a közlekedés megbénítását, minisztériumok körbezárását, amíg Jinglak nem mond le, s nem adja át a hatalmat egy nem választott népi tanácsnak.
A bangkoki elit és a középosztály, valamint az ország déli üdülőparadicsomjainak elitje valójában nyolcadik éve vív háborút a Sinavatra-család, így a 2006-ban a hadsereg által hatalmától megfosztott Thakszin, most pedig a húga, Jinglak ellen. A bíróságok gyakorlatilag az ellenzékkel tartanak, így most elutasították a kormánynak a kezdeményezését, hogy letartóztatási parancsot adjanak ki Szuthep és a tüntetéseket irányító további egy tucat vezető ellen. Sőt, pert helyeztek kilátásba a Pheu Thai párt számos volt képviselője ellen, mert alkotmányt akartak módosítani, hogy valamennyi szenátori helyet választásokon döntsenek el. De pert indítanának Jinglak ellen a rizstermelő parasztoknak biztosított támogatási rendszer miatt is.
A tüntetéseken eddig tíz ember halt meg, orvlövészek vagy házi készítésű bombák miatt. A Reuters helyszíni jelentése szerint általános az a vélemény, hogy az erőszak eluralkodhat vasárnap a két szembenálló tábor hívei között. Ebben az esetben a hadsereg léphet fel, amely Thaiföld utóbbi nyolc évtizedében 18 alkalommal hajtott végre puccsot. A tábornokok a november óta kiéleződött politikai válságban eddig a semlegességüket hangoztatták, de soha nem zárták ki, hogy szükség esetén átveszik a hatalmat a Délkelet-Ázsia második legnagyobb gazdaságát magáénak tudó országban.