Puccs Bissau-Guineában

Feloldották a kormányfő házi őrizetét pénteken Bissau-Guineában, ahol előző nap puccskísérlet történt.

Az ENSZ főtitkára csütörtökön a vitás kérdések békés rendezésére szólította fel a bissaui vezetést bissaui szóvivőjének közleménye szerint.

José Americo Bubo Na Tchuto, a puccsisták egyik vezetője nyilatkozik Bissauban 2010. április 1-jén, miután lázadó katonák államcsínyt hajtottak végre
Bissau, 2010. április 1. José Americo BUBO NA TCHUTO, a puccsisták egyik vezetője nyilatkozik Bissauban 2010. április 1-jén, miután lázadó katonák államcsínyt hajtottak végre Bissau-Guineában. A lázadók elfogták miniszterelnököt és a hadsereg vezérkari főnökét, de a kormányfőt rövid idő múltán szabadon engedték. A nyugat-afrikai országban az előző évben merénylet áldozata lett az államfő. (MTI/EPA/Moussa Balde)

A másfélmilliós lélekszámú, roppant szegény nyugat-afrikai országban gyakoriak a puccsok, tavaly március 2-án Joao Bernardo Vieira államfőt meggyilkolták, néhány órával azután, hogy a hadsereg vezetőjével pokolgép végzett.

Carlos Domingos Gomes Júnior kormányfőt reggel nyolckor hurcolták el hivatalából a zendülők egy laktanyába, később viszont visszavitték a miniszterelnöki hivatalba, majd onnan rezidenciájára, ahol gyakorlatilag házi őrizetbe helyezték. Pénteken ezt feloldották, a rendőrök még ottmaradtak, hogy felügyeljék a rendet. A környező utcákat katonák tartják ellenőrzésük alatt, és távol tartják a miniszterelnök híveit.

José Zamora Induta tábornokot, vezérkari főnököt és a mintegy negyven tisztet a repülőtér közelében egy légi támaszponton tartják őrizetben. Minden jel szerint helyettese, Antonio Indjai tábornok vette át a hatalmat. Indjai bejelentette, hogy átvette a hadsereg irányítását. A francia hírügynökségnek adott nyilatkozatában megerősítette, hogy bíróság elé akarja állítani a miniszterelnököt. A rövid beszélgetés során hallhatóan feldühödött tábornok azt mondta, hogy a kormányfő egy bűnöző és ennek megfelelően el kell ítélni. Hasonlóképpen vélekedett volt feletteséről, a vezérkari főnökről is.

Tiltakozásul az államcsíny ellen több száz ember gyűlt össze a miniszterelnök hivatalánál. A tavaly ősz óta kormányzó párt, a Guinea(bissau) és a Zöldfoki-szigetek Afrikai Függetlenségi Pártja (PAIGC) hívei követelték a demokratikus választások eredményeként hatalomra került miniszterelnök szabadon engedését. Indjai tábornok azonban arra figyelmeztette őket, hogy kezdi elveszteni türelmét, és ha a fiatalok továbbra is elözönlik az utcákat, megöli a miniszterelnököt.

Helyszíni beszámolók szerint a zendülők ellenőrzésük alatt tartják a fővárost, a rádiók megszakították műsoraikat és katonai indulókat sugároznak, mint puccsok idején mindig.

Malam Bacai Sanha államfő az Antena 1 portugál rádiónak azt mondta, hogy országában "nyugodt" a helyzet, "nincs probléma". "A katonák között volt egy kis zűrzavar, ami elérte a kormány is" - vélte. Hozzátette ugyanakkor, hogy "megpróbáljuk elsimítani a helyzetet és megoldani a keletkezett problémákat".

Az egykori gyarmattartó Portugália kormánya "a leghatározottabban elítélte" a bissau-guineai puccsisták akcióját, és "az alkotmányos rend haladéktalan helyreállítására" szólította fel a nyugat-afrikai ország intézményeit. Bernard Kouchner francia külügyminiszter nyugtalanságának adott hangot és szintén elítélte az államcsínyt. Az Egyesült Államok az alkotmányos rend mielőbbi helyreállítását követelte. Philip Crowley amerikai külügyi szóvivő nagyon bonyolultnak nevezte a helyzetet, és arra figyelmeztetett, hogy Washington ellenzi az erőszakot és a puccsokat.

Joseph Mutaboba, az ENSZ-főtitkár bissaui megbízottja szorosan együttműködik más nemzetközi partnerekkel, így a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségével (ECOWAS) és az Afrikai Unióval a tartós stabilitás megteremtésére irányuló erőfeszítések segítésében - áll a megbízott által kiadott közleményben.

Jean Ping, az Afrikai Unió bizottságának elnöke felszólította a zendülőket, hogy tartsák tiszteletben a köztársaság szabályait. Az ECOWAS a destabilizálásra tett kísérleteknek minősítette a lázadók cselekedeteit.

Az 1974 óta független, az Atlanti-óceán mentén elterülő parányi országban a hadsereg nagy befolyással rendelkezik, s gyakran beszélnek arról, hogy köze van a kábítószer-csempészethez. Bissau-Guinea egyik tranzitországa a Dél-Amerikából Európába irányuló kokainszállítmányoknak.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.