Szoborral provokálják a magyarokat Párkányban
A Magyar Közösség Pártjának, valamint a felvidéki magyar társadalmi és kulturális szervezetnek, a Csemadoknak a tagjai a rendezvény helyszínén csendes sétával is kifejezik véleményüket.
"Ludovít Štúrnak nincs semmi köze Párkányhoz, soha nem élt, még rövid ideig sem tartózkodott városunkban. Párkányt szlovákul Parkannak nevezték, csupán 1948-ban, a felvidéki magyarok meghurcolásának és jogfosztottságának idején a szlovák nacionalista kormánybizottság változtatta meg Štúrovóra.
Ugyanilyen sorsra jutott annak idején számos más, magyarok lakta dél-szlovákiai település is. Nem sokkal a rendszerváltás után, 1991-ben tartott népszavazáson a helyi lakosok döntő többsége arra voksolt, hogy a város kapja vissza történelmi szlovák nevét nevét, azonban a pozsonyi kormány nem tett eleget a polgárok követelésének" - nyilatkozta Boócz Mária, a Csemadok párkányi szervezetének elnöke.
Szigeti László, a Magyar Közösség Pártjának alelnöke kifejtette: "Tiszteletben tartjuk Ludovit Stúr érdemeit, miként azt is, hogy a párkányi szlovák nemzetiségű polgárok is megemlékeznek nemzetük kiemelkedő személyisége születésének 200. évfordulójáról. Aktivitásaik azonban nem vezethetnek a lakosság békés együttélésének megzavarásához, indulatok szításához, a többséget alkotó párkányi magyar lakossággal szembeni érzéketlen döntéshez. Márpedig ilyen provokációról van szó, már csak azért is, mert a tervezett mellszobor éppen Szent István királyunk szülőhelyén, az esztergomi Bazilikával szemben áll majd" - mutatott rá a politikus.
Vitko Andrea, a Híd párt vezetőségi tagja, helyi képviselő elmondta, az önkormányzat nem egyezett bele, hogy az alkotást a tulajdonukban levő ingatlanon, például a városi sétányon helyezzék el, ezért a kezdeményezők a kikötő melletti, állami tulajdonban levő területet szemelték ki.
Margaréta Vysná, az egykor kulturális, ma sokkal inkább nacionalista Matica slovenská párkányi helyi szervezetének vezetőségi tagja közölte: miután a helyi önkormányzat elutasított minden anyagi támogatást is, a három és fél méteresre tervezett mellszobrot közadakozásból állítják fel. "A mintegy háromezer párkányi szlovákság elvitathatatlan joga, hogy a lakóhelyén a nemzet nagy fiának, történelmi személyiségének méltó emléket állítson, amivel semmilyen érdeket és érzelmeket sem sértünk" - vélekedett.