Prágát nem a csehek építették

Bíráló kommentárban foglalkozik Lidové Noviny konzervatív napilap a múlt héten megtartott és már hagyományosnak számító „Prágai Napok” rendezvénysorozattal.

Idén az ünnepség azon hagyományok köré szerveződött, amelyek úgymond elválaszthatatlanul a csehek történelmi örökség részét képezik.

De miféle örökségről van szó? – teszi fel a kérdést a Lidové Noviny cikke. Az a Prága, mely gyönyörű és egyedi a világon, és amelynek belvárosa 1992 óta a világörökség része, számos olyan ember alkotása, akik ugyan ott éltek, de egy szót sem tudtak csehül, oda mentek, letelepedtek, majd esetleg elmentek onnan. Ez utóbbiakról semmiképp sem szabad megfeledkezni, hisz számosat közülük drámai igazságtalanságok kergettek el Prágából, amire számos példa akad nem is az oly távoli múltból – céloz a cikk például a szudétanémetekre.

Prága profiljának egyik meghatározója Matthias von Arras elzászi volt, Peter Parler sváb, a csodálatos Malá Strana, valamint a prágai vár java részének megépítői olaszok voltak, Christoph Dientzenhofer, az építész pedig bajor… Nem, ők nem csehek voltak. Kisajátítani és a cseheknek tulajdonítani mindazt, amit örökül hagytak nem más, mint lopás – állapítja meg a cikk. (Sovány vigaszul szolgálhat a Prágában mindenáron valami csehet kutatók számára Ladislav Saloun szobrász, az Óvárosi téren lévő szecessziós Husz János-szobor készítője, aki tényleg cseh volt.)

 

Forrás: globusz.net

Husz János szobra Prágában. Egyedül a világ ellen
Husz János szobra Prágában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.