Prágát is nyugtalanítják Orbán esztergomi kijelentései
Jan Kohout erről azon a sajtóértekezleten beszélt, amelyre a cseh, a szlovák és a német külügyminiszter közös keddi munkareggelije után került sor Prágában. Kérdésre válaszolva a külügyminiszter elmondta: Csehország foglalkozni fog a témával, mert úgy látja, hogy ez feszültségforrás lehet a közép-európai régióban.
"El kell mondanom, hogy minket is nyugtalanítanak azok a szavak, amelyek néhány Duna-medencei kérdés rendezésével kapcsolatban elhangzanak. Komolyan foglalkoznunk kell velük, s Csehország és a cseh diplomácia foglakozni fog velük. Felesleges lehetséges feszültségforrásnak tekintjük ezt" - mondta újságíróknak Kohout. "Úgy véltük: miután mindnyájan az Európai Unió tagjai lettünk, ezek a problémák a háttérbe szorulnak. Nyugtalansággal szemléljük, hogy megmaradtak" - tette hozzá a cseh miniszter.
Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter arról számolt be: "Tájékoztattam partnereimet, hogy a Fidesz elnöke részéről a kampányban olyan kijelentések hangzanak el, amelyek nem tartoznak a 21. század Európájába és felhívtam a figyelmüket arra a veszélyre, amely ebből a politikából ered. Természetesen világosan látjuk ezt a veszélyt és szükségét érezzük erről partnereinket is tájékoztatni" - jelentette ki Lajcák.
A keddi prágai munkareggeli alkalmával Jan Kohout, Miroslav Lajcák és Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter véleményt cseréltek az aktuális európai témákról, a lisszaboni szerződésről, a gazdasági válságról, s megemlékeztek a vasfüggöny 20 ével ezelőtti megnyitásáról is.
Steinmeier kijelentette: Németország sohasem felejti el, hogy a volt szocialista országok emberi jogi és demokratikus mozgalmai nélkül, a csehszlovák Charta 77, a lengyel Szolidaritás és a "bátor magyarok" nélkül nem jöhetett volna létre a német újraegyesülés. "Ezért örökké hálásak maradunk" - szögezte le a német diplomácia irányítója.