Prágai csata az egyházak kárpótlásáról

Több mint két évtizedes vita és a szakértők hosszadalmas egyeztetéseit követően Csehországban - földrészünk „legateistábbnak“ (a lakosság több mint hatvan százaléka nem vallásos) tartott államában - idén márciusban a Necas-kormány elfogadta cseh egyházak kárpótlásáról rendelkező törvénytervezetet. Ennek ellenére a jogszabály sorsa továbbra is bizonytalan.

A meggyengült jobboldali kormánykoalíciónak a baloldali ellenzék formai kifogásai miatt három hónapra volt szüksége ahhoz, hogy a dokumentum végre a prágai alsóházban napirendre kerülhessen. 

Apáca a prágia Győzedelmes Miasszonyunk Templomban. Még mindig bizonytalan az egyházak kárpótlásáról szóló jogszabály
A nun bows to "Infant Jesus of Prague" at the Church of Our Lady Victorious in Prague September 25, 2009. Pope Benedict XVI will visit the church on Saturday, the first of his three-day visit to the Czech Republic. REUTERS/Petr Josek (CZECH REPUBLIC POLITICS RELIGION)

Ekkor kezdődött a prágai parlamenti maraton. Az éjszakákba nyúló indulatos vitában a baloldaliak azt hangoztatták, hogy különösen az elhúzódó gazdasági válság idején túlságosan bőkezű, az államháztartás szempontjából pedig kockázatos a kárpótlás mértéke. Marta Semelová kommunista (KSCM) képviselő pedig azt kiabálta, hogy a jobboldali Necas-kormány megszorító intézkedéseivel sok galádságot követett el a szegények és a középrétegek ellen, ezért most így kér bűnbocsánatot. Mire a jobboldali padsorokból azzal replikáztak, hogy éppenséggel az ő elvtársai követtek el megbocsáthatatlan vétkeket, az 1948-cas törvénytelen államosítással és más embertelen cselekedetekkel.

Másfél hónapos pengeváltások, övön aluli verbális ütések és hosszadalmas ellenzéki vitafelszólalások után a kormánypártiak július 13-án olyan határozatot hoztak, hogy addig nem ér véget az ülés, ameddig a tervezetről nem szavaznak. Ez a taktika eredményesnek bizonyult, mert a véglegtekig elcsigázott honatyák másnap hajnalban minimális többséggel (a 183 jelenlévő közül 93 támogató, 89 ellenző szavazat) elfogadták a tervezetet.

Ezzel azonban a kormánypártiak csupán csatát nyertek, mert a háborúskodás nem ért véget. A tervezetről ugyanis szerdán a felsőház kezdett tárgyalni, ahol viszont a baloldaliaknak van többsége. Ezért mától a jobboldaliak alkalmazzák politikai vetélytársaik kora nyári taktikáját. Hosszadalmas felszólalásaikkal borzolják a kedélyeket.

Céljuk világos: egészen jövő hétfő éjfélig szeretnék folytatni az obstrukciót, elhúzni a vitát. Ha ez sikerülne nekik, akkorra lejárna az a törvényes határidő, ameddig a szenátus véleményezheti – esetünkben elutasíthatja – az alsóház által elfogadott törvénytervezetet. A baloldaliakat Dominik Duka bíboros levélben kérte a kivajúdott egyezség elfogadására. „Nem vagyunk tolvajok, s nem a szociálisan gyenge családok és a nyugdíjasok kárára szerzünk anyagi javakat, hanem történelmi igazságszolgáltatásban szeretnénk részesülni, s olyan modellt építeni, amelyben az egyházak önmagukat finanszírozzák“ – érvelt a főpap.

Jirí Dienstbier, a cseh szocdemek vezérszónoka kifejtette: pártja indokoltnak tartja az egyházak kárpótlását, de nem a tervezetben meghatározott mértékben és módon, mert ezzel az igazságtalanságokat még nagyobbakkal váltanák fel. Ráadásul szerinte a Vatikán jelentős gazdasági befolyáshoz juthatna Csehországban, mivel a legtöbb ingatlant a katolikus egyház kapná meg. Végezetül a tervezet visszavonását, s új jogszabály kimunkálását indítványozta, amelyet szerint társadalmi vitára kell bocsátani, mielőtt ismét a képviselőház elé terjesztik.

Ezután megszavaztatta azt a módosító javaslatot, amely minden szenátor számára ebben a vitában csupán kétszer tíz perces felszólalást tesz lehetővé. Ami annyit jelenthet, hogy még e héten, késő éjjel vagy valamelyik hajnalon mégis csak szavaznak a törvénytervezetről, amelyet minden bizonnyal a baloldal megvétóz. Ezután pedig az újabb csata kora ősszel ismét az alsóházban folytatódik.

A vitatott jogszabály alapján a tizenhét cseh történelmi egyház, illetve közösség 2013-tól összesen 75 milliárd korona (hozzávetőlegesen 830 milliárd forint) értékű épületet, továbbá termőföldet, erdőket és tavakat kapna vissza. A letűnt rezsimben elkobzott további vagyonaik fejében – amelyek visszaszolgáltatása nem lehetséges – harminc esztendeig az inflációtól függően, évente kétmilliárd korona körüli összeget utalna a cseh állam. A mintegy ötezer pap, illetve lelkész egy ideig még a költségvetésből kapná a fizetését. Évről évre azonban öt százalékkal kevesebbet. 2040-től a csehországi egyházak teljesen önállóan, költségvetési támogatás nélkül működnének.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.