Pozsony szerint Budapest beavatkozik Szlovákia belügyeibe

A szlovák törvényhozás többségi szavazattal elfogadta azt a nyilatkozatot, amelyben mélységes nyugtalanságát fejezi ki amiatt, hogy a magyarországi parlament a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma révén beavatkozik Szlovákia belügyeibe.

Egyúttal bírálja a Magyar Koalíció Pártjának vezetőit, hogy részt vesznek a KMKF tevékenységében és felszólítja őket, hogy tartsák be esküjüket, s ennek megfelelően legyenek hűek a Szlovák Köztársasághoz.

Az MKP képviselői nem vettek részt sem a vitában sem a szavazáson. Nem voksoltak a szlovák ellenzéki képviselők sem. A kormánypárti többség elutasította Frantisek Miklosko független képviselőnek azt az indítványá, hogy nyilatkozatban határolódjanak el Ján Slota vulgáris, magyarellenes kijelentéseitől.

Dusan Caplovic, az emberi és kisebbségi jogokat felügyelő szlovák miniszterelnök-helyettes azt hangoztatta, hogy az Országgyűlés idei, márciusi határozata intézményesítette Fórumot, amely azóta a magyarországi parlament költségvetéséből tevékenykedik. A határon túli politikusok – köztük az MKP képviselői – pedig aktívan befolyásolják a budapesti törvényhozás előkészítő folyamatait, továbbá a magyar külpolitikát, többek között a kollektív jogok érvényesítésének szándékával, amely nemzetközi viszonylatban nem elfogadott.

A pozsonyi kormányalelnök szerint az Országgyűlés égisze alatt működő KMKF más államok szuverenitását sérti és beavatkozik azok belügyeibe.

- Az MKP képviselőinek semmi esélyük arra, hogy Szlovákiából új Koszovót teremtsenek. Végre beletörődhetnének abba is, hogy a kollektív kisebbségi jogokat Európa nem támogatja, hiszen nem szerepel egyetlen emberjogi dokumentumban sem – jelentette ki.

A Magyar Koalíció Pártjának vezetői hétfőn este arra kérték Pavol Paska pozsonyi házelnököt, hogy a szlovák parlamentben halassza el a szavazást addig, ameddig nem tisztázzák a felmerült kifogásaikat magyar kollégájával, Szili Katalinnak. Ezt a javaslatot tegnap Dusan Caplovic visszautasította. Pavol Paska kommunikációs osztályán azzal érveltek, hogy a szlovák parlament elnöke október 13-án fejtette ki Szili Katalninnak levélben a KMKF tevékenységével kapcsolatos aggályait. Felvetéseire azonban csupán két hét után kapott informális, október 31-én pedig hivatalos választ, amelyben magyar kollégája tárgyalást javasol, de még a pozsonyi parlamenti döntés előtt. Ez a javaslat azonban akkor érkezett, amikor a KMKF ügyét már napirendre tűzték – tudtuk meg.

Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke a szavazás után időpocsékolásnak nevezte a tegnapi parlamenti vitát, a határozatot pedig  üres papírdarabnak.

- Mi továbbra is tiszteletben tartjuk a Szlovák Köztársaság Alkotmányát, hűek maradunk parlamenti eskünkhöz, mindez azonban nem akadályoz meg bennünket abban, hogy szabad uniós polgárokként részt veszünk a KMKF további munkájában – hangsúlyozta.

A külügyi tárca sajnálja, hogy Szlovákia megszavazta az MKP elleni határozatot

A magyar Külügyminisztérium sajnálattal értesült a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának keddi határozatáról, amely elfogadhatatlannak tartja a szlovákiai magyar nemzetiségű képviselők részvételét a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) munkájában - közölte a tárca kedd este az MTI-vel.

A magyar Külügyminisztérium közleménye szerint az Európai Unióban egészen különleges, hogy egy tagállam parlamentje a saját részét képező párt ellen hozzon határozatot.

Mint írták, sajnálattal fogadták, hogy a határozat indoklása a KMKF tevékenységét Szlovákia állami függetlensége elleni lépésként értelmezte. Mint megjegyezték, EU- és NATO-tagállamok között e feltételezésnek nincs és nem is lehet alapja; a magyar Országgyűlésnek nincs ilyen politikai szándéka, a KMKF-nek nincs ilyen célja, sem jogi lehetősége.

Emlékeztettek arra, hogy az 1995. évi magyar-szlovák alapszerződés egyik pontja kimondja, a felek "tiszteletben tartják közös államhatáruk sérthetetlenségét és egymás területi integritását".

Magyarország fontosnak tartja az alapszerződés minden pontjának betartását, és azt várja el partnerétől is, hogy áttételesen se vonja kétségbe a megállapodás érvényességét - hangsúlyozta a külügyi tárca.

A magyar kormányt az a szándék vezeti - folytatták -, hogy elősegítse Magyarország és a szomszédos országok közötti együttműködés mindazon formáit, amelyeknek egyaránt haszonélvezői az országok, a magyar és nem magyar közösségek. Az EU-tagságból, a közös gazdasági térségből, a határok átjárhatóságából számos olyan lehetőség adódik az együttműködésre és a közös fejlődésre, amelynek kialakításához hasznos minden jó szándékú gondolat - beleértve a KMKF keretében zajló munkát is - fűzték hozzá.

A Külügyminisztérium üdvözli a szlovák parlamenti határozat azon pontját, amely a párbeszédet ajánlja a Szlovák Nemzeti Tanács elnökének. Magyarország kész bármely politikai vagy szakmai kérdés megvitatására a szlovák partnerekkel; beleértve a KMKF-fel kapcsolatos fölvetéseket is - zárul a közlemény. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.