Pozsony: marad a pénzbüntetés a nyelvtörvényben
énteki rendkívüli ülésén a pozsonyi kabinet jóváhagyta a szlovák államnyelvtörvény módosítását. Ezt a döntést azért hozhatták meg, mert a kormánypárti Híd-Most elnökségének kompromisszumos javaslatát Daniel Krajcer kulturális miniszter elfogadta. Ennek alapján pontosan meghatározták, hogy a hatályos jogi normához képest jóval alacsonyabb, ötventől 2500 euróig terjedő pénzbírságot csupán közhivatalok kaphatnak, méghozzá olyan esetekben, ha a tárca felszólítása ellenére sem tájékoztatják szlovákul is az embereket a közérdekű ügyekről, például ha a közbiztonságot, továbbá az egészségüket és a vagyonukat veszélyeztető helyzetekben ki. Egyébként nem alkalmazunk anyagi jellegű szankciókat - közölte a kulturális tárca vezetője. Így folytatta: - Eltöröljük azokat a túlzásokat, amelyek jogállamaban megengedhetetlenek és a polgárok zaklatásának minősülnek. Megőrizzük viszont a szlovák nyelvnek azt a fontos szerepét, hogy országunkban a különböző nemzetiségű polgárok közötti kommunkáció eszköze maradjon. A módosításokkal pedig egyértelművé tesszük, hogy a jogszabály nem irányul a nemzeti kisebbségekhez tartozó polgárok ellen. Ennek érdekében rövidesen a koalíciós tanács elé kerül a kisebbségiek hivatali anyanyelvhasználatáról rendelkező törvénytervezet - hangsúlyozta a miniszter.
Rudolf Chmel, a kisebbségi és emberjogi kérdéseket felügyelő miniszterelnök-helyettes lapunknak kifejtette, hogy vállalható kompromisszum született, amelynek eredményeként számos, elsősorban a szlovákiai magyar nemzetiségű polgárok anyanyalvhasználatát korlátozó rendelkezést töröltek. Bugár Béla, a Híd elnöke pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ha nem született volna meg a tegnapi kormányhatározat - amelyet a pozsonyi parlament kormánypárti többsége a jövő hónapban minden bizonnyal megszavaz -, akkor továbbra is a Fico-kabinet regnálása idején jóváhagyott, nacionalista színezetű jogszabály maradna érvényben.
Lapunk megkeresésére Berényi József kifejtette: - Nem vagyunk elégedettek a törvénymódosítással. Eddig a szlovákiai magyarokat félemlítették meg. Ez a rendelkezés valóban kikerült a dokumentumból, viszont a helyi önkormányzatokkal szemben továbbra is bizalmatlanok a jelenlegi kormánypártok, hiszen ezeket a hivatalokat továbbra is pénzbüntetésekkel fenyegetik. Nem bíznak annyira sem bennük, hogy a józan eszüket használva maguk dönthessék el, milyen esetekben tájékoztassanak szlovákul is - nyilatkozta a Magyar Koalíció Pártjának elnöke. Bugár Béla szerint ez a vélemény már a novemberi helyhatósági választások előtti kampány része.
A szlovák kormány tegnap kinevezte Nagy Józsefet, a Híd eddigi parlamenti képviselőjét a mezőgazdasági és környezetvédelmi minisztérium államtitkárának. November 1-jétől - amikor ismét különválik a tárca - őt jelölik környezetvédelmi miniszternek.
Pozsonyban tovább tart a koalíciós vita a két államtitkár leváltásának ügyében. Kiderült, hogy a Hayek Consulting cég akkor kapott vitatható körülmények között 8100 állami megrendelést, amikor a volt társulajdonos, Martin Chren (Szabadság és Szolidaritás (SaS) és Ivan Svejna (Híd) már államtitkári posztokat töltött be. Ezt a tényt Iveta Radicová legalábbis etikátlannak tartja, s felkérte az őket ezekbe a tisztségekbe jelölő két pártelnököt, hogy tegyék meg a szükséges politikai lépéseket. Ám sem Richard Sulík sem pedig Bugár Béla nem hajlandó erre. Állításuk szerint amint kinevezték őket államtitkárnak, eladták a tulajdonrészüket. A kormányfő viszont ragaszkodik a távozásukhoz. Richard Sulík nem zárta ki azt sem, hogy ha menesztik Martin Chrent, akkor az SaS kilép a kormányból. Internetes honlapján viszont tegnap este azt közölte, hogy nem fenyeget kormányválság Szlovákiában, a vitás ügyet szerinte rövidesen lezárják.
8100 állami megrendelést vitatnak
Pozsonyban egyébként pénteken sem zárták le a koalíciós vitát a két államtitkár leváltásának ügyében. Kiderült, hogy a Hayek Consulting cég akkor kapott vitatható körülmények között 8100 állami megrendelést, amikor a volt társulajdonos, Martin Chren (Szabadság és Szolidaritás (SaS) és Ivan Svejna (Híd) már államtitkári posztokat töltött be. Ezt a tényt Iveta Radicová legalábbis etikátlannak tartja. Richard Sulík és Bugár Béla, a két érintett párt elnöke szerint viszont amint kinevezték őket államtitkárnak, eladták a tulajdonrészüket, ezért nem indokolt a menesztésük. Tegnap Iveta Radicová kormányfő és a két koalíciós partnere abban egyezett meg, hogy az ügyet az Állami Számvevőszék (NKÚ) vizsgálja meg, s ha bármilyen törvénysértést állapít meg, akkor a két államtitkárt menesztik.