Pozsony azonnal visszavágott, Slota háborúval riogat

A pozsonyi parlament gyorsított eljárással elfogadta a szlovák állampolgárságról rendelkező törvény módosítását, amely július 17-től lesz hatályos. Vagyis a Szlovákia önrendelkezési jogát és függetlenségét 1992-ben kikiáltó nyilatkozat évfordulójától. Ha Ivan Gasparovic elnök aláírja a dokumentumot.

A pozsonyi parlament gyorsított eljárással elfogadta a szlovák állampolgárságról rendelkező törvény módosítását, amely július 17-étől lesz hatályos. Vagyis a Szlovákia önrendelkezési jogát és függetlenségét 1992-ben kikiáltó nyilatkozat  évfordulójától. Ha Ivan Gasparovic elnök aláírja a dokumentumot. A mai ülésen a Magyar Koalíció Pártjának képviselői nem vettek részt. A 114 jelenlévő képviselő közül kilencvenen támogatták a tervezetet, heten – a független magyar képviselők és két szlovák honatya – nemmel voksoltak, a többiek pedig tartózkodtak.

A jogszabály szerint az a polgár, aki saját kérelme alapján megkapja a kettős állampolgárságot,  köteles bejelenteni a lakóhelye szerint illetékes körzeti vagy járási hivatalban. Ha a bejelentést nem teszi meg, akkor 3319 eurós büntetéssel sújtják. Egyébként pedig azonnal elveszíti a szlovák állampolgárságát. Egyúttal elbocsátják őt olyan munkahelyekről és pozíciókból (állami hivatalok, rendőrség, tűzoltóság és más helyek), ahol a szlovák állampolgárság szükséges az alkalmazáshoz. Az ilyen személy nem választható meg közéleti tisztségbe, és megszűnik a választójoga is.  A törvény alól kivételt képeznek a vegyes házasságban élők, illetve az ilyen családokban született gyermekek.

A legerősebb szlovák ellenzéki párt este már azt közölte: ha a júniusi parlamenti választások után kormányra kerül, javasolni fogja a most elfogadott szlovák államnyelvtörvény módosításának eltörlését - jelentette az MTI. "A módosítást egy új törvénnyel helyettesítenénk az állampolgársági törvényen kívül. Úgy, ahogy azt ma (szerdán) előterjesztettük" - jelentette ki Mikulás Dzurinda, a SDKU elnöke szerda esti pozsonyi sajtóértekezletén. Dzurinda azt mondta: nem ért egyet a magyar Országgyűlés lépésével sem, mert az is rossz.

Heves vita a szlovák parlamentben

A törvényjavaslat vitájában Robert Fico kormányfő ismét arrogánsnak nevezte a Fidesz viselkedését, mert minden szlovák tárgyalási javaslatot elutasítottak. - Mi az utolsó pillanatig vártunk a válaszlépéssel, de miután az Országgyűlés elfogadta a módosított jogszabályt, lépnünk és határozottan védekeznünk kell. Sajnálom Szlovákia magyar nemzetiségű polgárait, akiknek a természetes érzéseivel élnek vissza a budapesti képviselők, ezekkel zsarolják őket, holott nemzeti azonosságtudatuk megőrzéséhez Szlovákia szavatolja a szükséges feltételeket.

- Felszólítom őket, hogy ne engedjenek a zsarolásnak, a magyar állampolgárság semmit sem nyújt, viszont a kettős állampolgársággal sokat veszíthetnek – szögezte le. Ezután éles szavakkal bírálta Csáky Pált, aki bejelentette, hogy a Magyar Koalíció Pártjának képviselői is kérik majd a kettős állampolgárságot, miközben a szlovákról nem mondanak le.

- A pozsonyi parlamentben nem ülhetnek olyan személyek, akik a Magyar Köztársaságnak esküdnek hűséget, ezért ebben az ügyben is lépnünk kell. Azért is, mert nyilvánvaló, hogy a Fidesz és az MKP egyezteti a lépéseit – közölte.

Az indulatos parlamenti vitában Gál Gábor független képviselő hangsúlyozta: a szlovákiai magyar polgárok döntő többsége szülőföldjén kíván továbbra is élni, s visszautasítja azt, hogy a szlovák-magyar politikai játszmáknak, valamint mindkét fél önző érdekeinek az eszköze legyen. Több szlovák kormánypárti kollégája azt válaszolta neki, hogy ezt Orbán Viktornak kellett volna mondania, de ő lábtörlőként használta a Híd-Most pártot, hiszen szóba sem állt velük.

Július Brocka szlovák kereszténydemokrata (KDH) honatya szerint a leendő magyar kormányfő beavatkozott a szomszédos ország kampányába, mert „minél butább kormánya van Szlovákiának, annál jobb az új magyar kabinetnek“ - vélekedett. Mire az ülést vezető Anna Belousová, a parlament és a Szlovák Nemzeti Párt alelnöke pszichiáterhez küldte őt.

Ján Slota azt hangoztatta, hogy a budapesti végszavazás eredménye szerint egyetlen magyarországi politikai párt sem tudja leküzdeni a trianoni traumáját, ezért Szlovákiának lényegesen meg kell erősíteni a védelmi erejét, mert a legrosszabbra, akár háborús konfliktusra is fel kell készülnie. Aki pedig nálunk ellenségesen viszonyul a Szlovák Köztársassághoz, azt ki kell toloncolni. Segítsük őket oda, ahova menni akarnak – közölte. Vladimír Meciar szerint ha Csáky Pál kettős állampolgár lesz, s nem jelenti be, akkor bűntettet követ el, s ha ez kiderül, akkor kiutasítják őt Szlovákiából.

Az ülésen elvetették Mikulás Dzurindának azt az indítványát, hogy olyan jogi normát fogadjanak el, amely alapján Szlovákiában nem lenne érvényes a más országok törvénye alapján megadott állampolgárság, ha az ellentétes a nemzetközi szerződésekkel, s a pozsonyi parlament nem fogadja el.

Lapunknak nyilatkozva Csáky Pál kifejtette: - Pozsony reagálása hisztérikus, egyértelműen kampánycélokat szolgál, hiszen a magyar törvény csak jövő januártól lép életbe, s addig bőven lenne idő a kétoldalú tárgyalásokra. Egyébként pedig megengedhetetlen, hogy hogy Szlovákia bármelyik állampolgárának bármilyen hátránya származzék abból, hogy kettős állampolgársága van. A Magyar Koalíció Pártja kész arra, hogy Szlovákia magyar nemzetiségű polgárainak érdekeit nemzetközi fórumokon is megvédje.– hangsúlyozt a pártelnök.

Simon Zsolt viszont bírálta az MKP magatartását. - Ha kollégáim valóban kérni fogják a kettős állampolgárságot, akkor egészen addig nem képviselhetik a törvényhozásban a választópolgáraik érdekeit, ameddig az alkotmánybíróság vagy a strasbourgi emberjogi bíróság nem dönt az ügyükben, ez pedig legjobb esetben is több hónapot vesz igénybe. Egyébként pedig egyetértek azokkal a szlovák ellenzéki képviselőkkel, akik szerint a  magyar törvény gyors módosításával a Fidesz közvetlenül beavatkozott a szlovákiai választási kampányba, felkavarta a nacionalista indulatokat, s elvonta a figyelmet a kormánypártiak súlyos hibáiról. Szlovákia társadalmi és gazdasági gondjairól – nyilatkozta lapunknak a Most-Híd párt alelnöke. Majd újabb kérdésünkre válaszolva határozottan kijelentette: nem kéri a kettős állampolgárságot, mert ő Szlovákia polgára, s magyarként ettől az országtól várja el továbbra is emberi és közösségi jogainak szavatolását.

Petőcz Kálmán, a huszonöt civil szerveződést tömörítő Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője levelet küldött Knut Vollebaeknek, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosának, amelyben a szlovák állampolgárságról rendelkező törvény módosítását a Benes-dekrétumokhoz hasonlította.

Slota kedvenc témájáról értekezik, Robert Kalinák belügyminiszter hallgatja
Slota, Robert Kalinák
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.