Pozsony a brüsszeli forrásokban bízik
A kabinet 12,53 milliárd euró bevétellel és 16,28 milliárd kiadással számol, a deficit tehát 3,75 milliárd lesz, ami a nemzeti össztermék (GDP) 5,5 százaléka. A javaslatot a parlament kormánypárti többsége minden bizonnyal jóváhagyja.
– Nem követjük azoknak az országoknak a példáját, amelyek adót emeltek, lefaragták a jóléti kiadásokat és egyéb megszorításokat hajtottak végre. Nem engedjük meg, hogy roszszabbodjon lakosságunk szociális helyzete, s a polgárok fizessenek rá a gazdasági válságra, amelyet az Egyesült Államokban és más külföldi országban idéztek elő – jelentette ki sajtótájékoztatóján a szlovák miniszterelnök. Közölte, hogy az államháztartást többek között az uniós források révén iparkodnak jó kondícióban tartani. Szlovákia jövőre 3,5 milliárd eurót szeretne lehívni Brüsszelből.
Bejelentette azt is, hogy lényeges megszorításokat csak az állami hivatalok és intézmények jövő évi költségvetésében eszközölnek: 750 milliárd euróval kurtítják meg például a minisztériumok keretét. Húsz százalékkal kevesebb pénzt kap a védelmi tárca, tizennyolccal a külügyminisztérium, tízzel pedig a belügy. Egészségügyre az ideihez képest 10,3, az oktatásügyre 8,2, a mezőgazdasági támogatásokra pedig 18,7 százalékkal nagyobb összeget szánnak. Három százalékkal növelik a pedagógusok, eggyel pedig az állami alkalmazottak bérét. A tervek szerint januártól valamivel több mint három százalékkal emelik a nyugdíjakat és a további szociális kiadásokat is.
Több szlovák gazdasági szakértő választási költségvetésnek nevezte a tervezetet, amely az eddiginél lényegesen nagyobb költségvetési és államháztartási hiánnyal számol. Ráadásul a bevételi oldalon sok a bizonytalanság. Fico közölte: sok európai ország örülne, ha az államháztartási hiánya mindössze a nemzeti össztermék harminc százaléka lenne, mint Szlovákiában. Ivan Stullajter szerint Fico a jövő júniusi képviselőházi választásokra gondolva nem mert olyan népszerűtlen intézkedéseket foganatosítani, mint a válságkezelő cseh és magyar kormány. – Szlovákia ezeket a lépéseket elnapolta, reménykedve abban, hogy a válság mihamarabb véget ér. Ha ez nem következik be, akkor pechünk lesz – vélekedett a neves gazdasági elemző.