Porig rombolják Timbuktu szent helyeit
A szemtanúk közül sokan sokkot kaptak, és sírtak, amikor az iszlamista Ansar Dine fegyveresei betörték a 15. századi Sidi Yahia mecset ajtaját szombaton. A támadás pár nappal azután történt, hogy Timbuktu felkerült a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé.
Az Ansar Dine még az év elején vette át az irányítást a városban, és eltökélt céljuk volt, hogy bevezetik a saríát, az iszlám törvénykezést. Szerintük a szúfi irányzatot követő helyiek a szent helyek tiszteletével a bálványimádás bűnébe estek. A szentek sírhelyeinek tisztelete már máshol is okozott konfliktust a vallási csoportok között, Líbiában és Egyiptomban az elmúlt években szintén gyakori volt, hogy a szufik síremlékeit lerombolták a szalafisták.
Az Ansar Dine szóvivője a BBC-nek elmondta, céljuk, hogy minden olyan mauzóleumot leromboljanak, amely nem összeegyeztethető az iszlámmal. Ezek 90 százalékát már el is pusztították.
-Fel vannak fegyverkezve, és körülvették a helyszínt kisteherautókkal. Mi csak nézzük tehetetlenül, hogy mi történik –mondta az egyik szemtanú, és hozzátette, az Ansar Dine már elpusztította három helyi szent mauzóleumát és hét másik sírt is. A rombolásban állítólag harmincan vettek részt, csákányokkal és kapákkal támadtak a szent helyekre.
Az iszlamisták szombat estére már abba is hagyták a pusztítást, habár megfenyegették a helyieket, hogy az összes mauzóleumot le fogják rombolni. Az UNESCO főigazgatója, Irina Bokova már Timbuktu elfoglalásakor aggodalmát fejezte ki a fegyveresek jelenléte miatt, és most is a rombolás azonnali befejezésére szólította fel a feleket.
A tuaregek áprilisban foglalták el Mali északi részét és kikiáltották független államukat, kihasználva a katonai puccs okozta kavarodást. Kezdetben a tuaregek és az Ansar Dine együttműködött, később azonban megszaporodtak az összecsapások. Ez történt Timbuktuban is. A várost elsőként a tuaregek foglalták el, őket azonban hamar elkergette az Ansar Dine.
Timbuktu a 16. században kereskedelmi csomópont és tudományos központ volt. A város három mecsete, 16 mauzóleuma és temetője 1988-ban került fel az UNESCO világörökségi listájára. Az utóbbi években a mali kormány megpróbált sivatagi turistaparadicsomot csinálni a területből, a nyugati látogatókat azonban elbátortalanította, hogy az al-Kaidához kapcsolódó csoportok több turistát is elraboltak. A mali kormány és a Nyugat-Afrikai Országok Gazdasági Közössége (ECOWAS) is megpróbálta megoldani a problémákat. A kormány még az ENSZ segítségét is kérte volna, de eddig nem sikerült stabilizálni az északi országrész helyzetét.