Porig rombolják Timbuktu szent helyeit

Az al-Kaidával is kapcsolatot tartó Ansar Dine fegyveresei Kalasnyikovokkal és csákányokkal rontottak a szentek több száz éves, az UNESCO világörökségi listáján is szereplő mauzóleumaira Timbuktuban. Szerintük a helyi szúfik bálványimádók.

A szemtanúk közül sokan sokkot kaptak, és sírtak, amikor az iszlamista Ansar Dine fegyveresei betörték a 15. századi Sidi Yahia mecset ajtaját szombaton. A támadás pár nappal azután történt, hogy Timbuktu felkerült a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé.

Tuareg nomád Timbuktu egyik 13. századi mecsetje előtt. Az iszlamista Ansar Dine szerint bálványimádók
A Tuareg nomad stands near the 13th century mosque at Timbuktu, Mali, where U.S. Special Forces have been training the Malian army to better police the Sahara Desert, March 19, 2004. The Tuaregs, many of whom make their living from tourism, fear the presence of U.S. troops will damage their livelihoods.

Az Ansar Dine még az év elején vette át az irányítást a városban, és eltökélt céljuk volt, hogy bevezetik a saríát, az iszlám törvénykezést. Szerintük a szúfi irányzatot követő helyiek a szent helyek tiszteletével a bálványimádás bűnébe estek. A szentek sírhelyeinek tisztelete már máshol is okozott konfliktust a vallási csoportok között, Líbiában és Egyiptomban az elmúlt években szintén gyakori volt, hogy a szufik síremlékeit lerombolták a szalafisták.

Az Ansar Dine szóvivője a BBC-nek elmondta, céljuk, hogy minden olyan mauzóleumot leromboljanak, amely nem összeegyeztethető az iszlámmal. Ezek 90 százalékát már el is pusztították.

-Fel vannak fegyverkezve, és körülvették a helyszínt kisteherautókkal. Mi csak nézzük tehetetlenül, hogy mi történik –mondta az egyik szemtanú, és hozzátette, az Ansar Dine már elpusztította három helyi szent mauzóleumát és hét másik sírt is. A rombolásban állítólag harmincan vettek részt, csákányokkal és kapákkal támadtak a szent helyekre.

Az iszlamisták szombat estére már abba is hagyták a pusztítást, habár megfenyegették a helyieket, hogy az összes mauzóleumot le fogják rombolni. Az UNESCO főigazgatója, Irina Bokova már Timbuktu elfoglalásakor aggodalmát fejezte ki a fegyveresek jelenléte miatt, és most is a rombolás azonnali befejezésére szólította fel a feleket.

A tuaregek áprilisban foglalták el Mali északi részét és kikiáltották független államukat, kihasználva a katonai puccs okozta kavarodást. Kezdetben a tuaregek és az Ansar Dine együttműködött, később azonban megszaporodtak az összecsapások. Ez történt Timbuktuban is. A várost elsőként a tuaregek foglalták el, őket azonban hamar elkergette az Ansar Dine.

Timbuktu a 16. században kereskedelmi csomópont és tudományos központ volt. A város három mecsete, 16 mauzóleuma és temetője 1988-ban került fel az UNESCO világörökségi listájára. Az utóbbi években a mali kormány megpróbált sivatagi turistaparadicsomot csinálni a területből, a nyugati látogatókat azonban elbátortalanította, hogy az al-Kaidához kapcsolódó csoportok több turistát is elraboltak. A mali kormány és a Nyugat-Afrikai Országok Gazdasági Közössége (ECOWAS) is megpróbálta megoldani a problémákat. A kormány még az ENSZ segítségét is kérte volna, de eddig nem sikerült stabilizálni az északi országrész helyzetét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.