Popénekes elnöke lesz Haitinak
Igazi vetélytársa alighanem egy nála is népszerűbb másik haiti művész, a rapénekes Wycleaf Jean lett volna, ám őt amerikai állampolgársága miatt törölték a választási listáról. Javára írandó, hogy ezek után lelkesen kampányolt Sweet Micky oldalán, s részben ennek tulajdonítható, hogy a második fordulóban már csak 32 százalékot kapott az igazi esélyes, a 70 éves, hosszú politikusi és egyetemi tanári múlttal rendelkező Mirlande Manigat szenátorhölgy, aki elnökfeleség is volt egykor.
Az amerikai földrész legszegényebb országában, Haitin a lakosságnak, s különösen a fiataloknak elege lett a politikusokból. Érthető módon, hiszen a Duvalier dinasztia uralkodását követően puccsok sorozata, majd korrupt elnökök váltották egymást lázadások közepette. Nem volt kivétel a szegények körében egyébként népszerű, prédikátorból lett államfő, Aristide sem, akit egy felkelést követően az amerikai segítettek vissza a hatalomba, majd küldték száműzetésbe 2004-ben. Rosszul vizsgázott a tavaly januári, majd háromszázezer életet követelő földrengés utáni helyzet kezelésében René Preval elnök kormányzata is. Az elégedetlenséget tetőzte, hogy az első választási fordulóban saját jelöltjét próbálta csalással segíteni.
A keddre virradó éjszakát átünnepelték Port-au-Prince sátortáboraiban, ahol a földrengés után jó egy évvel még mindig sokszázezren élnek embertelen körülmények között. A politikában tapasztalatlan „Sweet Micky” népszerűsége miatt alighanem kap néhány hónap haladékot, ám utána őt is könnyen elsodorhatja a népakarat, ha nem tud eredményeket felmutatni. Két bukott elnök, Baby Doc és Aristide is visszatért a száműzetésből, abban a reményben, hogy szükség lesz rájuk a stabilitás biztosításához.