Pontifex néven twittel a pápa
- Nagy kihívást jelent majd 140 karakterben közvetíteni a pápa üzeneteit, de egy rövid bibliai részlet is képes a legfontosabb üzenetek hordozására – mondta Claudio Maria Celli érsek, a Vatikán kommunikációs bizottságának vezetője, aki maga sem egy nagy Twitter-rajongó, de megérti, hogy miért is fontos ez.
A @pontifex néven posztoló XVI. Benedek mindenkit el szeretne érni Twitter-üzeneteivel, amelyeket nyolc nyelvre (spanyolra, angolra, olaszra, portugálra, németre, lengyelre, arabra és franciára) fordítanak majd le. Az ókori Rómában a pontifex maximus a legfelsőbb főpapot jelentette, Nagy Szent Gergely óta a pápa latin megnevezéseként használják. A pontifex egyébként szó szerint a „hidak építőjét” jelenti, szimbolikusan a pontifex teremti meg a hidat az Isten és az emberek között.
Tavaly XVI. Benedek már használta a Vatikán Twitterjét, hogy bejelentse a Szentszék új információs honlapját. A pápa saját oldalán első tweetjét várhatóan december 12-én fogja posztolni. Greg Burke, a Vatikán egyik médiatanácsadója elmondta: nem fognak semmit sem a pápa szájába adni, XVI. Benedek olyan gyakran posztol majd, amikor csak akar. Az első tweetet még ő küldi ki személyesen, később azonban munkatársai fogják rögzíteni az üzeneteket. A pápa ugyanis még mindig nem barátkozott meg a számítógéppel, beszédeit és könyveit is kézzel írja.
A pápa kérdés-felelet formájában fogja eljuttatni üzeneteit követőinek, ezért a Vatikán arra kérte a felhasználókat, hogy küldjenek be kérdéseket. A pápa bejegyzései sok Twitter-felhasználóval ellentétben nem a személyes érzéseiről és a kedvenc focicsapatáról szólnak majd, hanem egyházi témájúak lesznek: az általános audienciáról, az egyházi ünnepekről és a világ eseményeire adott pápai reakciókról tudósítanak majd.
A Vatikán egyébként nyitott az új kommunikációs platformok felé, a pápai állam a Facebookon, a YouTube-on és a Twitteren is jelen van, utóbbin 110 ezer követővel.