Politikusok diplomája: a cseheknél sincs minden rendben

Csehországban még nem volt példa arra, hogy egy ilyen ügy miatt bárki is távozott volna a közéletből - állapította meg az ottani sajtó Schmitt Pál plágiumügye kapcsán.

A magyar elnök lemondásának "Csehországban nincsen párja. Több (cseh) politikus, annak ellenére, hogy kételyek merültek fel diplomamunkájának minőségét illetően, továbbra is politikailag aktív" - jegyezte meg az iHned, a Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap hírportálja. Az írás megállapítja, hogy "a hagyományos követelményeknek nem megfelelő munkák elsősorban a magánegyetemeken születnek", s azok után, hogy néhány éve erre a problémára felfigyelt a közvélemény, több diplomamunka "rejtélyes módon" eltűnt az egyetemek, főiskolák archívumaiból. Példaként a lap Stanislav Gross volt szociáldemokrata miniszterelnök munkáját említi, amely a pilseni Nyugat-csehországi Egyetem jogi karának levéltárából tűnt el.

Egy még 2009-ben elvégzett tényfeltáró vizsgálat szerint a pilseni jogi karon az utóbbi évtizedben mintegy ötszázan jutottak vitatható diplomához. A kar kétes ügyeit a Lidové Noviny című konzervatív napilap hozta elsőként nyilvánosságra. Miután az újság megírta, hogy az egyik dékánhelyettes, Ivan Tomazic 2006-ban megvédett doktori disszertációjának több tucatnyi oldala teljesen megegyezik egy korábbi munkával, az egyetem és a téma a sajtóérdeklődés homlokterébe került. Később kiderült: számos végzős diplomamunkája hiányzik a könyvtárból, mások az előírtnál jóval rövidebb munkákat adtak be, néhány százan pedig az előírtnál rövidebb idő alatt végezték el tanulmányaikat.

Egyebek között Pilsenben szerzett jogi diplomát Jan Ruml, a kormányzó Polgári Demokrata Párt (ODS) korábbi belügyminisztere, a már említett Gross, Marek Benda ODS-képviselő, aki sok éven át elnöke volt a parlament alkotmányjogi bizottságának vagy Ivana Rápková, az észak-csehországi Chomutov város romaellenes akcióiról elhíresült polgármestere. Benda diplomamunkája alig fele az előírt terjedelemnek, Rápková munkája pedig hiányzik a könyvtárból. Néhány tanár, akinél állítólag vizsgázott, azt állítja, hogy soha nem is látta.

Pilseni jogi diplomája van több prágai és pilseni rendőrparancsnoknak és befolyásos köztisztviselőnek is. Ludek Hosman, a pilseni rendőrség parancsnoka beismerte: egyszerűen lemásolt egy korábbi munkát, s annak alapján megkapta a jogászdiplomát. A legtöbb érintett pedig tagad. A dékánhelyettes - akinek a disszertációja a botrányt kirobbantotta - azzal érvelt, hogy egy másik dékánhelyettessel, Milan Kindllel való megegyezése alapján idegen oldalakat másolt át a saját munkájába, mert kíváncsiak voltak rá, észreveszi-e valaki a vizsgáztató bizottságból. A többéves botrányok, viták, vizsgálatok következményeképpen a Nyugat-csehországi Egyetem jogi karát a bizonyított visszaélések és rendellenességek miatt a hatóságok meg kívánják szüntetni. A döntés egyelőre nem végleges.

A prágai sajtó korrupciót is emleget

Legutóbb februárban a cseh miniszterelnök kabinetvezetőjét vádolta meg plágiummal a prágai sajtó. Jana Nagyová diplomamunkájában, amelyet a prágai Komensky magánegyetemen végzett tanulmányai befejeztével, 2011-ben készített, több oldalt kitevő hosszú idézetek találhatóak a munkaügyi és népjóléti minisztérium elemzéseiből, anélkül, hogy a forrást megjelölte volna - írta a Reflex című cseh társadalompolitikai hetilap és a Mladá Fronta Dnes (MFD) című napilap. Mindkét kiadvány azt állítja, hogy birtokában van Nagyová diplomamunkája. Az MFD a munka néhány vitatott részét nyilvánosságra hozta. Nagyová korábban a munkaügyi és népjóléti minisztériumban dolgozott. A tárca élén akkor Petr Necas mostani kormányfő állt. Miután Necas miniszterelnök lett, Nagyovát kabinetfőnökévé nevezte ki. A prágai sajtó szerint Nagyová egyike azoknak, akik igen komoly befolyással vannak a miniszterelnök döntéseire. Nagyová a sajtó állításait nem kommentálta.

Radek Mezulánek, aki az egyetemen Nagyová konzulense volt, nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Az olmützi Palacky Egyetem tanára, Vladimír Polách a Mladá Fronta Dnesnek azt mondta, hogy többoldalas idézetek egy diplomamunkában elfogadhatatlanok. A Reflex úgy tudja: a Komensky egyetemet már hosszabb ideje bírálják, mivel egyes diplomamunkák eredetisége kétséges. A prágai sajtó szerint nem kizárt, hogy más cseh egyetemeken is hasonló visszaélések vannak, s a háttérben a korrupció áll. Az oktatásügyi tárca, hogy megnyugtassa a kedélyeket, már korábban elrendelte az összes csehországi egyetem és főiskola átvizsgálását. Az eredmény egyelőre nem ismeretes, illetve nem nyilvános.

Stanislav Gross
Czech Prime Minister Stanislav Gross turns back while walking down the Prague Castle's stairway, leading his newly appointed his centre-left coalition government to it's first session, August 4, 2004. Social Democrat [Stanislav Gross, 34, the youngest EU member's prime minister must win a vote of confidence in parliament within 30 days.]
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.