Politikai szűz Thaiföld élén
A 44 éves asszony pártja a múlt hónap elején nyerte meg a délkelet-ázsiai királyság parlamenti választását, 265 fős többséget szerezve az 500 fős törvényhozásban. Jingluk Sinavatra ennek ellenére koalíciós kormányzásra készül, jelezve az öt éve tartó politikai bizonytalanság és a tavalyi, a hadsereg beavatkozása nyomán tucatnyi halálos áldozattal járó, "vörös pólós" tüntetéssorozat utáni társadalmi megegyezés szükségességét. A politikus így magabiztos, 60 százalékos többséget tudhat maga mögött.
Győzelme egyúttal fivére győzelmét is jelenti: Takszin Sinavatra 2006-ig volt a 66 milliós ország kormányfője, akit a hadsereg – Thaiföld történetében példátlan – beavatkozása mozdított el hatalmából. A 62 éves, távközlési vállalkozásai révén milliárdossá lett politikust ezután a thaiföldi bíróság bűnösnek találta hatalommal való visszaélés és korrupció vádjában. Igaz, Takszin ekkor már Dubaiba menekült. A Pheu Thai párt élén álló Jinglukot ugyanakkor épp bátyja miatt éri kritika. Sokan őt tartják a párt valódi irányítójának, akinek Jingluk csupán a "szebbik arca". (Ahogyan az üzleti életben is, miután Jingluk fivére cégével volt sikeres.)
A szegények támogatását élvező, populistának tartott Thakszin volt az ország történetének első kormányfője, aki kitöltötte teljes öt éves mandátumát, sőt, a 2006-os választásokat is megnyerte. (Az eredmányt a beavatkozó katonai junta érvénytelenítette.) Thaiföld makrogazdasági mutatóin is javított, csökkentette az államadósság mértékét, és külföldi szervezetek szerint visszaszorította a korrupciót is. Ugyanakkor a sajtót és az emberi jogokat illető politikáját nemzetközi téren kritika érte, többek között az Amnesty International részéről. (A milliárdos politikus a távközlésen túl többek között Montenegróban valósított meg turisztikai beruházásokat, amelyek révén a balkáni miniállamtól állampolgárságot is kapott.)
A háttérben lévő vezető túlzott befolyásától tartókat megnyugtatandó a kormánypárt közölte: Takszin kizárólag tanácsadói szerept tölt be és nincs szó esetleges visszatéréséről a kormányfői székbe.
Tény, hogy 2008-ban alakult Pheu Thai pártban – amely a Thakszin mögött állt, bíróság által betiltott Polgári Erő Pártjára épülve jött létre – az elnöki posztot Jingluk Sinavatra többször visszautasította. Végül csak a választások előtt öt héttel került a párt listájának élére. Legfőbb politikai ígérete a megbékélés volt: amnesztiát javasol az elmúlt öt év minden politikai indíttatású bűncselekményére, beleértve a katonai junta beavatkozását, a tavalyi tüntetésekkel való leszámolást, vagy éppen a korrupciós vádakban bűnösnek talált fivérét is.