Politikai bomba Németországban: lelép a színről Merkel fő riválisa
Mindezt az 52 éves konzervatív politikus maga jelentette be keddi, rendkívüli sajtóértekezletén Wiesbadenben. Koch - aki 1999 óta Hessen tartomány miniszterelnöke - személyes okokkal magyarázta döntését, egyúttal utalt arra, hogy a gazdaság területén kívánja folytatni pályafutását.
Az egyik legbefolyásosabb német konzervatív politikus közölte, hogy augusztus 31-i hatállyal válik meg a tartományi miniszterelnöki tisztségtől, novemberben pedig a CDU országos alelnöki posztjától. Ezt megelőzően már júniusban lemond a párt hesseni szervezetének vezetéséről. Koch bejelentése politikai bombaként robbant Németországban. A konzervatív politikust ugyanis sokan Merkel kancellár egyik fő riválisának tartották a CDU élén és a későbbiekben a kancellári székben is. Ehelyett általános meglepetésre a visszavonulást választotta, azt viszont cáfolta, hogy döntése mögött egészségi okok vagy a pártelnök-kancellár Angela Merkellel támadt nézeteltérések álltak volna.
Koch azt állította, hogy a kancellárt már hónapokkal ezelőtt tájékoztatta visszavonulási szándékáról. Ugyanakkor nyílt titoknak számított, hogy az elmúlt hetekben nyílt vitái voltak Merkellel és több CDU-korifeussal. Koch ugyanis az euróválság kapcsán olyan radikális takarékossági követelésekkel állt elő, amelyeket mind a kancellár, mind a CDU több más vezetője elvetett. Költséglefaragást sürgette például az tabutémának számító oktatásban, továbbá a gyermekek óvodai, illetve bölcsődei ellátására fordítandó összegek csökkentését, ami pártjában és a CDU-n kívül is heves bírálatokat váltott ki.
A végzettségét tekintve jogász politikus nyilatkozatában hangoztatta, hogy a több évtizedes politikai munka után vállalkozói tevékenységet kíván folytatni. Félreérthetetlenül utalt arra, hogy a folytatást a gazdasági, illetve üzleti szférában képzeli el, és erre vonatkozóan több ajánlata is van. Értékelése szerint a tartományban stabil viszonyokat hagy maga után, a CDU-ból és a liberálisokból álló "polgári kormány" ugyanis 2009 óta szilárd többséggel kormányoz.
Koch közölte, hogy utódát a CDU helyi szervezetei jelölik ki. Szakértők ennek kapcsán két személyt említettek, mégpedig Franz Josef Jungot, a szövetségi kormány volt védelmi miniszterét, továbbá Volker Bouffier-t, aki jelenleg a tartományi kormány konzervatív belügyminisztere.
Polarizált, frusztrált
Bár a lemondását bejelentő Koch igyekezett azt a látszatot kelteni, hogy személyes okokból távozik a tartományi kormányfői, valamint a CDU-alelnöki tisztségből, és a gazdaság területére nem politikai okokból nyergel át, visszavonulása érzékeny csapás a kancellár és a konzervatívok számára. Személyében ugyanis a CDU egyik legismertebb vezetőjét és egyik legelismertebb gazdasági szakértőjét vesztette el. Azt a politikust, akit sokan Merkel utódaként emlegettek a pártelnöki, illetve a kancellári székben.
Mindez akkor is igaz, ha Koch a kereszténydemokrata párt egyik legellentmondásosabb és leginkább polarizáló személyiségének számított. Politikai pályafutása és 11 éves tartományi miniszterelnöksége alatt nyilatkozataival, illetve kezdeményezéseivel többször is megosztotta a hesseni - és általánosságban a német - közvéleményt, és saját pártjának is sokat ártott azokkal. Olykor azonban segített is, mint például 1999-ben a kettős állampolgárság tervezett bevezetése elleni kampányával. A Németországot akkor kormányzó szociáldemokrata-zöld kormány ugyanis javaslatot tett az alkotmány reformjára és ennek keretében a kettős állampolgárság bevezetésére az országban élő bevándorlók számára. Roland Koch mellett a kettős állampolgárság elleni kampány mögött olyan neves konzervatív politikusok álltak, mint Wolfgang Scha:uble, a CDU akkori vezetője és Edmund Stoiber volt bajor kormányfő. A kampány heves tiltakozást váltott ki a szociáldemokraták és a környezetvédők körében, bírálói azt rótták fel Kochnak, hogy populista és felelőtlen akciójával a rasszista hangulatot szítja. Mindennek ellenére a konzervatív politikus annak idején a kettős állampolgárság elleni kiállásnak köszönhette elsősorban azt, hogy Hessenben pártját - és saját magát - hatalomra segítette.
2008-ban csaknem elbukott a tartományi választásokon, akkori kampányának középpontjában ugyanis a Németországban élő külföldiek - mindenekelőtt a fiatalok - bűnözése, illetve az ellene indítandó harc állt. A kampány éles vitát váltott ki Hessenben és a tartományon kívül is, erősítette a német lakosság és a bevándorlók közötti ellentéteket, és végül ahhoz vezetett, hogy a CDU elvesztette abszolút többségét a wiesbadeni parlamentben. Hogy végül mégis hatalmon maradt, azt Koch akkoriban csakis az ellenzéki SPD ügyetlenségének és annak köszönhette, hogy a megismételt választások nyomán már a liberális FDP-vel alakíthatott kormányt.
Megfigyelők szerin az 52 esztendős Koch bejelentette távozásának hátterében nem csupán a gazdaság - és ezzel együtt a politikusinál busásabb jövedelem - csábítása, hanem egyfajta általános frusztráció áll. Frusztráció, illetve csalódás amiatt, hogy az elmúlt időszakban számára a politikában nem éppen jól sültek el a dolgok. – A politika nem az életem – búcsúzott Roland Koch, aki sokáig a konzervatívok egyik fő reménységének számított. Távozása éppen ezért keserű pirula a CDU számára is.