Pogromveszély Moszkvában
Ezer embert letartóztattak Moszkvában, megakadályozandó az orosz ultranacionalisták és a kaukázusiak összecsapását. A gyülekezés fő helyszíneként előzetesen gyanított Jevropejszkij bevásárlóközpont előtt a különleges egységek erői (OMON) jelentek meg. A belvárosi pláza biztonsági okokból - bombariadó hírére - idő előtt bezárt. A gyanú szerint azonban az összecsapásokra városszerte több helyen is sor kerülhet - ilyen hírek érkeztek az ország más nagyvároságból is -, eddig azonban sikerült elkerülni a vérontást. Szentpéterváron több kaukázusit tartóztattak le, ám helyszíni beszámolók szerint nem világos, hogy milyen szempontok alapján fogja le a rendőrség a fiatalokat.
A szikre azután lobbant, hogy a hónap elején egy kaukázusiak és orosz futballdrukkerek közötti verekedésben életét vesztette egy orosz fiatalember. A Szpartak futballcsapat szurkolói ezután, követelve a felelősök megbüntetését engedély nélküli tüntetést tartottak szombaton a belváros szívében. A tiltakozás hamarosan kaukázusiak elleni vadászatba torkollt a Kreml tövében húzódó Manyézs téren. Az OMON akkor több kaukázusi védelmére kelt a helyszínen.
A Kreml korábban tagadta, hogy Oroszországban valóban létezne etnikai villongás. A kaukázusiak elleni támadásokat, gyilkosságokat a bíróságok többnyire garázdaságnak minősítette.
- Meg kell akadályozni a pogromokat, amelyek már az állam stabilitását fenyegetik - jelentette ki azonban a szombati akciók után Dmitrij Medvegyev. Az oroszelnök nyilatkozata ezzel fordulatot jelent az orosz vezetésben, amely eddig óvatosan játszott is a nacionalista húrokon, szemet hunyva idegenellenes csoportok működésén és a Kreml befolyása alatt álló Nasi (Mieink) ifjúsági csoport nacionalista kiszólásain. (Igaz, a mai nap történéseit nem kommentálta az elnök és hallgat Vlagyimir Putyin kormányfő is.)
Korábban nacionalista fiatalok olykor a rendőrség tudtával léptek fel a Kreml ellenes demokratikus ellenzék tüntetésein is. Miközben a sajtószabadságot, szabad választásokat követelő demokratikus pártok felvonulásait rendre megakadályozták a hatóságok, addig, a nacionalista, antiszemita, kaukázus-ellenes szervezetek végigmasírozhattak a Moszkva-folyó partján minden november 4-én. (Moszkva lengyelek alóli 1612-es felszabadításának ünnepe néhány áve váltotta fel a mára a megbékélés ünnepévé átlényegült november 7-ét.) Mára azonban úgy tűnik, hogy a mozgalom kezd kiszabadulni a Kreml kontrollja alól.
Jelzésértékű, hogy a Kremlhez általában lojális nacionalista Orosz Liberális Demokrata Pártot (LDPR) vezető Vlagyimir Zsirinovszkij „az oroszok öntudatra ébredésének" nevezte az elmúlt napok eseményeit, kijelentve, hogy mindig a kaukázusiak kezdik a konfliktusokat. Kétértelműen nyilatkozott a pravoszláv egyház feje is: Kirill pátriárka ugyan előzetesen felszólalt a nacionalista zavargások ellen, ám kijelentette, hogy az etnikai bűnözés irritálja a többségi társadalmat.