Piacra csapott le a szír légierő
Szombaton huszonöt, de két hét alatt már négyszáz halálos áldozata volt annak a légi offenzívának, amelyet Szíriában Bassár el-Aszad elnök hadserege indított a nagyrészt ellenzéki kézen lévő nagyváros, Aleppo ellen. A huszonöt ember ma Aleppo egyik keleti negyede, Tarik al-Bab zöldségpiacán vesztette életét, amelyre hordóbombákat dobtak le harci helikopterek. Helyszíni videofelvételek tanúsága szerint hatalmas a pusztítás: a halottakon kívül az akció rengeteg sérültet hagyott maga után, a fémdarabok és kiégett autók között vérbe fagyott holttestek hevernek kicsavarodott, leszakadt végtagokkal. Néhány testet egyszerűen kettétépett a detonációk ereje.
A hadsereg a hasonló támadásokat általában azzal indokolja, hogy „terroristákat” támad – ahogy a rezsim az Aszad-ellenes lázadók túlnyomó többségét nevezi. A két hete tartó offenzíva nem jó hír azok számára, akik reménykednek, hogy a közel három éve tartó polgárháborút tárgyalások útján rendezni lehet, az ellenzéki ernyőszervezet, a Nemzeti Koalíció ugyanis azt jelezte, nem fog elmenni a januárban tartandó nagy békekonferenciára, ha a rezsim nem vet véget a támadásoknak. ENSZ-becslések szerint azóta, hogy 2011 márciusában kitört az Aszad-ellenes lázadás, Szíriában eddig több mint százezer áldozata volt az ellenzéki erők és a hadsereg harcának.
Aleppo Szíria legnagyobb városaként és kereskedelmi központjaként 2012 közepe óta az egyik legjelentősebb frontvonal, ahol a lakónegyedek nagy része ellenzéki, a többi viszont kormányzati kézen van. Ami a légitámadásokat illeti, Aszad erői nem nagyon válogatnak az eszközökben. Emberi jogi szervezetek már többször kritizálták az úgynevezett hordóbombák bevetését, amikor olajoshordókat töltenek meg pokolgépekkel és repeszekkel, és azokat dobják le a célpontokra. Ezekkel a robbanószerkezetekkel többnyire lakó- és üzleti negyedeket vesznek célba, több tucat polgári áldozattal – jegyzi meg a BBC, amely szerint kevés jel utal arra, hogy a hordóbombákat pusztításon túl katonai célokra is használnák.
Szombaton egyébként a ciprusi Limasszolból kifutott az a norvég fregatt, amelyik az Aszad-rezsim vegyi fegyvereiért indult szállítóhajókat kíséri Latakia kikötője felé. A szír vegyi fegyvereket Latakiából Olaszországba viszik, ahonnan majd egy amerikai hadihajón nemzetközi vizekre szállítják és speciális titániumtartályokban megsemmisítik őket.