Phenjanba látogatott a Google-vezér

Saját szavaival élve „humanitárius magánútra” érkezett ma Észak-Koreába Eric Schmidt, a Google ügyvezető elnöke Bill Richardson, Új-Mexikó egykori kormányzójának társaságában.

A kiszivárgott hírek szerint Schmidt az észak-koreai gazdaság és az internet szabadsága témakörében tájékozódik majd. Richardson pedig annak a dél-koreai származású amerikai állampolgárnak az ügyében vesz részt találkozókon, akit novemberben tartóztattak le Észak-Koreában. El akarják érni szabadon engedését, ám ez valószínűleg ezen az úton még nem fog sikerülni, mondták az AP hírügynökségnek névtelenséget kérő források.

Bill Richardson (jobbra) és Eric Schmidt (balra) egy phenjani reptéren. Magánúton vannak
Former New Mexico Governor Bill Richardson (R) and Google Executive Chairman Eric Schmidt (L) arrive at an airport in Pyongyang, in this photo taken by Kyodo January 7, 2013. Former New Mexico Governor Bill Richardson and Google Executive Chairman Eric Schmidt began a controversial private mission to North Korea on Monday that may include an effort to secure the release of an imprisoned American, media reported. Mandatory Credit. REUTERS/Kyodo (North Korea - Tags: POLITICS BUSINESS) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES

– Politikai, gazdasági és katonai vezetőkkel találkozunk majd, és egyetemekre is ellátogatunk – közölte Richardson az AP-vel a pekingi reptéren, mielőtt felszálltak volna a menetrend szerinti járatra Phenjan felé. Csütörtökön, az út végén ugyanitt tartanak majd sajtótájékoztatót.

Richardson szerint, aki az elmúlt húsz évben legalább féltucatszor járt hivatalos úton, tárgyalódelegáció élén a kommunista diktatúrában, Schmidt útja nem kapcsolódik a Google-ben betöltött szerepéhez, de mindenképpen érdekli az ország „a közösségi média szempontjából.” Richardson azt is elmondta: az utat nem ők szervezték, a pontos programot majd csak ott tudják meg vendéglátóiktól.

A Google nem nyilatkozott vezetőjének „személyes” útjáról. Schmidt, miután leköszönt vezérigazgatói posztjáról az internetes óriáscégnél, egyfajta „nagykövetként” most a cég fő kapcsolattartója a kormányoknál és döntéshozóknál. Az internet- és információszabadság élharcosa lett, és ebből a szempontból érdekes észak-koreai útja. Az országban továbbra is nagyon kevesek férnek hozzá számítógéphez, a valódi internethez pedig csak a „kiválasztottak.” Az egyszerű felhasználók a helyi intranetet érik el csak, azaz kizárólag észak-koreai honlapokat nézhetnek meg és azok szolgáltatásait használhatják. Ezeket szorosan ellenőrzi a rezsim.

Kim Dzsong-Un, az ország ifjú vezetője nemrég jelentette ki: még szorosabban akarja ellenőrizni, milyen információ jut el az ország polgáraihoz. A rezsim ugyanolyan kemény kézzel ellenőrzi a médiát és az információáramlást, mint egy éve elhunyt édesapja, Kim Dzsong-Il idején.

A Riporterek Határok Nélkül nevű civil szervezet továbbra is az internet egyik ellenségeként tartja számon Észak-Koreát. Legutóbbi, tavaly márciusi jelentésük azonban azt írja, már nem a teljes elzárkózás jellemző. A fővárosban egyre többen használnak mobiltelefont, összesen körülbelül egymillió előfizetés volt tavaly februárban a 24 milliós országban. Azaz már nem csak a szorosan vett pártelit juthat hozzá.

Igaz, a más diktatúrákban jellemző módszereket is átvették: a külvilág számára propagandaoldalakat indítottak az Egyesült Államok és Dél-Korea ellenes tartalommal. Egy „hackerhadsereget” is kiképeztek az egyik főiskolán, nekik támadás és kémkedés a feladatuk. A szupertitkos hackerképző neve: Miriam Főiskola.

Mindeközben mindent megpróbálnak, hogy információhoz jussanak: a kínai határ közelében lehetséges felcsatlakozni a kínai mobilhálózatokra, ha van valakinek készüléke (igaz, ezért súlyos büntetés jár). A csempészet is virágzik, CD-ken, DVD-ken és USB-tárolókon viszik át a rendszerellenes információkat, anyagokat a határon.

Kim Dzsong-Un ugyanakkor azt is jelezte: technológiai forradalmat és az ipar fejlesztését szeretné elérni az országában. A Los Angeles Times pedig megjegyzi: 2011 áprilisában 12, nem igazán magas rangú észak-koreai tisztviselő látogatott el a Google kaliforniai központjába.

A washingtoni külügyminisztérium egyébként rosszallását fejezte ki az úttal kapcsolatban. Victoria Nuland szóvivő a The New York Times szerint hangsúlyozta: a delegáció két vezetője ismeri álláspontjukat, miszerint nem tartják szerencsésnek az út időzítését, a magánszemélyként utazó Schmidt és Richardson semmiféle üzenetet nem visz az amerikai kormánytól, őket amerikai tisztségviselők nem kísérik. Az utazás különösen azért érzékeny kérdés ebben az időpontban, mert Észak-Korea néhány hete – a nyugati hatalmak kérése ellenére – ballisztikus rakétát tesztelt. Phenjan szerint csak műholdat lőttek fel az űrbe.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.