Észak-Korea harckészültségbe helyezte rakétáit
Észak-Korea állítólag parancsot adott arra, hogy rakétái az Egyesült Államok Guam szigeti és hawaii támaszpontjait, valamint az ország kontinentális területét vegyék célba.
A lépést feltehetőleg az váltotta ki, hogy a dél-koreai hadsereggel közösen tartott hadgyakorlat keretében az amerikai erők - Phenjan figyelmeztetése ellenére - újabb berepüléseket hajtottak végre bombázó gépekkel az észak-koreai területek közelében.
Észak-Korea korábban atomtámadással fenyegette meg az Egyesült Államokat és Dél-Koreát, noha szakértők szerint nem rendelkezik olyan technológiával, amelynek segítségével atomcsapást tudna mérni az amerikai kontinens ellen.
A Reuters információi szerint Japán és Ausztrália két - három héten belül szankciókat tervez bevezetni az észak-koreai Kereskedelmi Bank ellen, azt gyanítják ugyanis, hogy a bank részt vesz a nukleáris program fejlesztésében. Az Egyesült Államok már korábban bejelentette, hogy lépéseket tesz a pénzintézet ellen - azaz megtiltja az amerikai cégeknek és magánszemélyeknek, hogy tranzakciókat folytassanak az észak-koreai bankkal -, és próbált meggyőzni más kormányokat, illetve hétfőn az Európai Uniót is, hogy cselekedjenek ugyanígy. Egy neve elhallgatását kérő amerikai tisztviselő elmondta, hogy számukra már a kezdetekkor nyilvánvaló volt, hogy ez a bank "a kulcs" a nukleáris program és a rakétakísérletek finanszírozásában. Washington korábban megpróbált nyomást gyakorolni az ENSZ Biztonsági Tanácsára, hogy a február 12-ei nukleáris kísérletet büntető szankciók legyenek érvényesek a bankra is, Kína és Oroszország azonban ezt állítólag megvétózta.
Mindeközben az atomfegyverekről és a rakétafejlesztési programról való lemondásra szólította fel Phenjant Pak Gun Hje dél-koreai elnök, a Cshonan hadihajó elsüllyesztésének harmadik évfordulóján tartott megemlékezésen. - Észak-Koreának azonnal sutba kell dobnia azokat az elképzeléseket, hogy az atomfegyverek megvédik rezsimjét. Számára az egyetlen lehetőség a túlélésre az lenne, ha önként lemondana atomfegyvereiről, rakétáiról, provokációiról és fenyegetéseiről, és a nemzetközi közösség felelős tagjává válna - hangoztatta Pak Gun Hje. A dél-koreai elnök a három évvel ezelőtti tengeri incidens áldozatainak sírhelyénél, a tedzsoni nemzeti temetőben tartott megemlékezésen beszélt erről. Felhívta a figyelmet arra, hogy az észak-koreaiak éheznek, miközben Phenjan atomfegyvereit fejleszti, és ezzel még jobban elszigeteli magát.
Három évvel ezelőtt, 2010. március 26-án egy robbanás következtében kettétörött és elsüllyedt a dél-koreai hadiflotta Cshonan nevű korvettjét, 46 tengerész veszett a tengerbe. Halálukért Szöul Észak-Koreát tette felelőssé, azt állítva, hogy a Cshonan katasztrófáját egy északi torpedótámadás okozta. Phenjánban ezt határozottan cáfolták. Az incidens tovább mélyítette a jogilag még mindig hadban álló két Korea közötti ellentéteket.