Perújrafelvétel az 1958-ban kivégzett magyar katolikus pap ügyében
A marosvásárhelyi ügyvéd, aki Szoboszlay testvérének felkérésére vállalta a jogi képviseletet, elmondta: a legfelsőbb bíróság döntése értelmében a kommunista katonai törvényszéken Szoboszlay ellen "koncepciós eljárás keretében" felhozott bizonyítékokat most újra kell vizsgálnia a kolozsvári táblabíróságnak.
Az 1956-os magyarországi forradalom erdélyi megtorlásaként 33 évesen kivégzett Szoboszlay újabb pere várhatóan ősszel kezdődik. Kincses hangsúlyozta: ezzel az eljárással próbálják pótolni a romániai törvényhozásnak azt a hiányosságát, hogy nincs olyan törvény, amely politikai elítélteket rehabilitálná.
Az Aradon szolgáló katolikus papot és további 56 társát "a Román Népköztársaság elleni összeesküvés" vádjával tartóztatták le, közülük tizenegyet golyó általi halálra ítéltek.
Szoboszlay Aladár a kommunizmus ideje alatt a kereszténydemokrata értékek és a tulajdonjog tiszteletben tartását követelte, a földek visszaadását és a többpártrendszer visszaállítását kérte. Bírálta a kommunista rendszert és egy páneurópai szöveséget szorgalmazott.
Szobrot kap Bakócz Tamás Erdődön
Bakócz Tamás erdődi születésű dominikánus pap, egri, majd esztergomi érsek, bíboros és konstantinápolyi pátriárka szobra csütörtökön kerül a helyére, hogy június 21-én felavassák.
Az 1442-től 1521-ig élt magyar főpap - akinek komoly esélye volt rá, hogy pápává válasszák - szobrának megalkotója Gergely Zoltán, aki a szatmárnémeti Szent Erzsébet-szobrot is készítette. A művész vallomása szerint Bakócz Tamás szobrának egyik legfontosabb jellemzője a reneszánsz. "Nem egy örök érvényű fizikai törvény felfedezőjét próbáltam ábrázolni, hanem egy nagyszerű közéleti pályát befutott egyéniséget, akinek cselekedetei és jelleme szorosan összefügg azzal a kultúrtörténeti korral, amiben élt" - mondta a szobrász a Szatmári Magyar Hírlapnak, amely csütörtökön internetes oldalán számolt be a szoborállításról.
A szobrot a római katolikus templom udvarán a kerítés megbontása és átalakítása révén bárki megcsodálhatja majd. Bár a talapzat és a szobor csütörtökön már a helyére kerül, június 21-ig, a Jézus Szíve-búcsú napjáig lepel alatt marad. A bronz mellszobor magassága 125 cm, a kőtalapzaté 2 méter, az alsó kőlapé pedig 25 cm.