Perrynek fogalma sincs, mit csinálna amerikai elnökként

Perry az elnökaspiránsok immár kilencedik televíziós vitában kijelentette, hogy megválasztása esetén három minisztériumot szüntetne meg: a kereskedelmit, az oktatásügyit - és a harmadik egy jó ideig nem jutott az eszébe.

Csak később bökte ki, hogy az energiaügyi minisztériumra gondolt. Emlékezetének kihagyását  az összes országos napilap címoldalán hozta.

Perry a felsorolás közben elakadt és a vetélytársai a kínos zavart élcelődésre használták ki. Rand Paul texasi képviselő például közbevetette, hogy szerinte nem három, hanem öt kormányzati hivatalt kellene eltöröltetnie, valaki pedig (kamerán kívülről) azzal a közbeszólással "segített", hogy a politikus nyilván az EPA-ra (a Környezetvédelmi Hivatalra) gondolt.

A zavarban lévő Perry - vesztére - maga is kiejtette az "odasúgott" EPA-t és csak a műsorvezető meglepett közbekérdezésére cáfolta, hogy ezt tervezné.

"Megmondom önöknek, a három kormányhivatal, amely, ha oda kerülök, megszűnik: a kereskedelmi, az oktatási és a..., mi is a harmadik? Lássuk... Oké. Szóval, a kereskedelmi, az oktatási és a..., a kereskedelmi és..., lássuk..., nem tudom. A harmadikat nem tudom. Sajnálom. Hoppá!" - mondta Rick Perry második nekirugaszkodásra.

Todd Graham, aki politikusokat készít fel nyilvános vitákra, arra hívta fel a figyelmet, hogy Perrynek egy ilyen helyzetben a "hoppázás" helyet ezt kellett volna mondania: lehet, hogy elfelejtette a harmadik tárca nevét, de ez távolról sem akkora baj, mintha azt nem tudná, hogy hogyan kellene talpra állítani a gazdaságot.

A vitaszakértő szerint Perry ugyan távolról sem az első politikus, akinek az agya egy időre kihagyott a nyilvánosság előtt, ám a szerda esti tévévitában elkövetett botlás után a politikus valószínűleg mégis keresztet vethet a Fehér Házzal kapcsolatos reményeire. Graham, aki két évtizede boncolja a politikusok verbális összecsapásait, rámutatott: a helyzetet külön súlyosbította, hogy Perryt nem is a kormányzati struktúráról, hanem a demokratákkal való együttműködés lehetőségéről kérdezték, amikor a tárgytól eltérve öngólt lőtt magának.

Miután kétszeri nekifutásra sem tudta megnevezni az általa megszüntetni szánt, harmadik kormányhivatalt, Graham szerint Perry memóriájával kapcsolatban súlyos kételyek merültek fel, ami tartósan negatív véleményt alakított ki a közönségben. A szakértő szerint Perryről már a korábbi viták során is az a nehezen felülírható első benyomás alakult ki, hogy nem éppen a fontos ügyek legjobb szakértője, s hogy olykor nehézséget okoz neki a számára feltett kérdések megválaszolása. Ezt a benyomást, noha a Perry-stáb gőzerővel dolgozott megváltoztatásán, a "hoppá!" csak még inkább bebetonozta.

Todd Graham szerint elképzelhető, hogy Perry a hátralévő, mintegy tucatnyi elnökaspiránsi vitában soha többé nem bakizik, ám a nézői várakozásokban mindig benne lesz egy újabb kisiklás előérzete. Emiatt a vitaszakértő szerint nem okozna meglepetést, ha a politikus jelenlegi támogatói a republikánus táboron belül más jelöltek mögé csoportosulnának át, ami számukra nem okozna különösebb lelkiismeret-furdalást, mert nem jelentené a konzervatív politikai oldal iránti lojalitás feladását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.